Anima Urbis 2021. „Miłość, emocje, intryga, spisek, zemsta, morderstwo”

9 października 2021

Resursa zaprasza dzisiaj, 9 października na wspólne wędrowanie po Radomiu podczas Anima Urbis 2021. Będzie ono miało wyjątkowy charakter, a program tegorocznego spaceru, podczas którego uczestnikom towarzyszyć będzie Stowarzyszenie Droga Mleczna, jest nieco mroczny a zarazem mrożący krew w żyłach.

 

fot. Resursa/facebook

 

 

- Pragniemy przywołać kilka historii wplecionych w dzieje Radomia. Historii, które dowodzą, że w naszych żyłach od zawsze płynęła niepokorna i wzburzona krew. Choć z pozoru miejsca, które odwiedzimy i przywoływane historie nie mają zbyt wiele wspólnego – rzeczywistość jest zupełnie inna - zapowiadają tajemniczo organizatorzy.

Miłość, emocje, intryga, spisek, zemsta, morderstwo. A wszystko związane z pewnym tajemniczym, od lat poszukiwanym skarbem. Wszelkie tropy z nim związane prowadzą przez Radom. Czy uda się do niego dotrzeć i rozwiązać tajemniczą zagadkę?

Nocny spacer rozpocznie się o godz. 18 na placu ks. Zdzisława Domagały (obok ul. S. Wernera), gdzie przy pomocy rekonstruktorów przywołana zostanie postać patrona pobliskiej ulicy. Następnie uczestnicy udadzą się na mostek zakochanych w Starym Ogrodzie – tu pojawią się nietuzinkowi radomscy kochankowie, bo sam król Zygmunt August i jego wybranka Barbara Radziwiłłówna.
Kolejnym punktem na trasie będą Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Saskiej. Tu uczestnicy poznają nieco więcej szczegółów na temat poszukiwanego skarbu.

Formuła otwartej dyskusji, którą animować będą członkowie Stowarzyszenia Droga Mleczna, pozwoli zaspokoić wszelką ciekawość uczestników zabawy.

Przedostatni przystanek na drodze tej wędrówki to dawna zajezdnia MPK przy ul. Odrzańskiej. Będzie to miejsce dłuższego odpoczynku, możliwość rozgrzania się i posilenia. A wszystko w miłej atmosferze pokazów tańca oraz muzyki granej na żywo. I tylko slajdy, przypominające najciemniejsze epizody przestępczych lat 90. w mieście, zaburzą nieco tę sielankę.

Na finał wędrowcy dotrą do Kamienicy Deskurów. Tu czeka prawdziwa kryminologiczno-detektywistyczna uczta. Przygotowano pokazy w wykonaniu radomskich policjantów oraz tajemniczej pani detektyw z Krakowa.

Anima Urbis 2021 program:

godz. 18 – „Gdyby zachował zimną krew..." – plac ks. Z. Domagały
Rekonstrukcja historyczna – „Zamach na pułkownika żandarmerii carskiej Siemiona von Płotto".

godz. 18.30 – „Gorące serca – gorąca krew" – park Stary Ogród
Inscenizacja spotkania kochanków – Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny w wykonaniu aktorów Teatru Resursa.

godz. 19 – „Krew z krwi" – Szkoły ZDZ przy ul. Saskiej 4/6. Radomska historia „Naszyjnika Paleologów" – barwna opowieść Łukasza Szypkowskiego połączona z debatą moderowaną przez członków Stowarzyszenia Droga Mleczna.

godz. 20 – „Krwiste kawałki" – siedziba firmy Efprinta przy ul. Odrzańskiej. Koncert „szemranych" utworów w wykonaniu Patryka Walczaka (akordeon) i Grzegorza Domańskiego (banjo). Pokaz tańca Anety i Patryka Rejmerów ze Studia Tańca REJDANCE. Prezentacja autentycznych artykułów z prasy radomskiej ukazujących przestępcze oblicze miasta.

godz. 21 – „Zatruta krew" – Kamienica Deskurów – Rynek 14/15. Pokaz technik śledczych w wykonaniu oficerów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Radomiu. Gra detektywistyczna na motywach głośnej radomskiej zbrodni braci Streiblów.

Wstęp na wszystkie atrakcje imprezy wolny.

Tags