• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Anima Urbis. Radomskie ścieżki wolności na 100-lecie niepodległości

13 czerwca 2018

Tegoroczna Anima Urbis, czyli organizowana już po raz ósmy przez Resursę nocna eskapada po mieście w poszukiwaniu jego duszy, będzie nawiązywała do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem, z soboty na (16 na 17 czerwca) będziemy wędrować radomskimi ścieżkami wolności.

 

Marcin Kępa z Resursy: Przemierzymy miasto radomskimi ścieżkami wolności

Marcin Kępa z Resursy: Przemierzymy miasto radomskimi ścieżkami wolności

 

Peregrynacja rozpocznie się o godz. 20 w Rynku. Ta część nazywa się „ Marszałek w Radomiu”. Zaprezentowana zostanie  rekonstrukcja historyczna (w inscenizacji wezmą udział członkowie grup artystycznych Resursy) ukazująca pobyt Piłsudskiego w naszym mieście, a potem wszyscy zaśpiewają pieśni legionowe.  Obecny będzie oczywiście sam Piłsudski, a tylko z powodu wyjazdu „radomski Piłsudski,” czyli polonista Adam Wasilewski, który zawsze wciela się w tę rolę, ustąpi miejsca Włodzimierzowi Mancewiczowi.

O godz. 20.30 zaplanowano wizytę w klasztorze oo. Bernardynów. W programie prezentacja „550-lat Bernardynów w Radomiu” i koncert organowy w wykonaniu Sebastiana Bączkowskiego.

O godz. 21.15 na szlaku znajdzie się Komenda Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Traugutta. I: zwiedzanie izby pamięci, prezentacja historyczna oraz  pokaz sprzętu gaśniczego.

O godz.  22.15 poszukiwacze ducha miasta przeniosą się na dziedziniec Miejskiej Biblioteki Publicznej (Piłsudskiego 12). A tu: koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Formacji Prozak”, pokaz zdjęć międzywojennego Radomia. Potem, o godzinie 23,30, wędrówka przeniesie się na Plac Konstytucji, by przy rzeźbie profesora. Leszka Kołakowskiego obejrzeć spektakl Teatru Poszukiwań na podstawie  tekstów  Kołakowskiego”Luminarz wolności”.

O  północy finał wędrówki na Placu Corazziego. Odbędzie się tutaj rekonstrukcja przejęcia przez radomian władzy z rąk austriackich, co stało się 2 września 1918 roku, a potem – koncert pieśni i piosenek patriotycznych. I wreszcie – jak co roku  – uwolnienie Ducha Miasta, czyli wypuszczenie w niebo baloników. W tym roku będą to baloniki będą biało-czerwone.

Przemarszom pomiędzy poszczególnymi punktami towarzyszyć będzie śpiew pieśni charakterystycznych dla danego okresu walki. W miejscach pamięci złożone zostaną kwiaty. W każdym z punktów organizatorzy przewidują różne atrakcje (pokazy multimedialne, rekonstrukcje historyczne, występy wokalne i teatralne).

Wszystkie godziny wydarzeń tegorocznej Anima Urbis, poza godziną rozpoczęcia imprezy, podawane są orientacyjnie (plus/minus 15 minut). Organizatorzy przewidzieli dłuższy odpoczynek na dziedzińcu Biblioteki, gdzie będzie można się posilić i wypić herbatę (restauracja Panie/Panowie przygotuje kulinarne stoisko).

kat

 

Tags

Dodaj komentarz