Badania w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby. Poddają się im radomscy policjanci

6 lipca 2022

Około pół tysiąca policjantów z garnizonu mazowieckiego oraz  pracowników administracji zostanie przebadanych w kierunku wykrycia zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu C . Badania odbywają się w komendzie wojewódzkiej, gdzie przyjeżdżają specjaliści z Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej szpitala na Józefowie.

 

fot. MSS Radom

 

Akcja badań profilaktycznych odbywa się w ramach „Programu polityki zdrowotnej badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C" finansowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. W ciągu siedmiu spotkań zostanie przebadanych ok. pół tysiąca policjantów i pracowników administracji.

- Cieszymy się ze współpracy naszego szpitala z mazowiecką policją, która ma zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych, w tym przypadku wirusa HCV, wywołującego chorobę WZW typu C. Wirus może dopaść każdego i to w nieoczekiwanym momencie i miejscu. A niestety, nie ma na to szczepionki - wyjaśnia Karolina Gajewska, rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Jak podkreśla, choroba bardzo długo nie daje objawów. - Późno wykryta może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego, badajmy się profilaktycznie - zachęca rzeczniczka.

Pierwsza tura badań odbyła się wczoraj. Krew do analiz pobrano od 80 osób.

bdb

Tags