Bezrobocie w Radomiu nieznacznie wzrosło. Ale i tak jest na niskim poziomie

13 grudnia 2022

Listopad jest pierwszym miesiącem w tym roku, w którym w Radomiu i powiecie radomskim nieznacznie wzrosło bezrobocie. Powiatowy Urząd Pracy nie odnotował w tym okresie zwolnień grupowych, a pracodawcy poinformowali, że mogą zatrudnić blisko 600 osób.

 

fot. PUP Radom

 

Pod koniec listopada w radomskim PUP zarejestrowanych było 15 tys. 164 bezrobotnych. To o 108 więcej niż październiku. -  Spadek bezrobocia w Radomiu i powiecie radomskim obserwujemy już od dwóch lat. Pod koniec  listopada odnotowaliśmy niewielkie wyhamowanie tej tendencji. Jest ono związane z zakończeniem, np. staży czy prac społecznie użytecznych. Te osoby wróciły do bazy bezrobotnych. Jednak bilans spadku w stosunku do przyrostu bezrobocia jest nadal ujemny - ocenia Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

W ubiegłym miesiącu  status bezrobotnego nabyło 1 tys.885 osób, w tym 299 – po raz pierwszy. Żaden pracodawca nie zgłosił do pośredniaka zamiaru zwolnień grupowych. Pracodawcy zgłosili natomiast 584 wolne miejsca pracy, w tym: 218 dotyczyło zatrudnienia subsydiowanego (wspieranego przez PUP), 486 zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, 25 miejsc skierowano do osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Z ewidencji wyłączono 1 tys. 777 osób, ponieważ pracę podjęły 892 osoby, 90 rozpoczęło staż, a szkolenie 34. Z powodu odmowy bez uzasadnionej przyczyny podjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy wykreślono 102 osoby, a z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy - 396 osoby.  Dobrowolnie ze statusu bezrobotnego zrezygnowało 125 osób.

Stopa bezrobocia na koniec października wyniosła w Radomiu 9 proc. (spadek o 0,3 proc.), a w powiecie radomskim 17 proc. (spadek o 0,3 proc.).

kat, bdb

Tags