• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budowa al. Wojska Polskiego. Przez weekend drogowcy układali asfalt

5 października 2020

Ostatnia faza budowy al. Wojska Polskiego budzi ogromne zainteresowanie i emocje wśród radomian. Przyczyną jest nie to, że arteria jest bardzo mieszkańcom i kierowcom przejeżdżającym przez miasto tranzytem potrzebna, ale nowy, inny niż początkowo zaplanowano asfalt na trasie. Jego układanie trwało przez cały weekend.

   

To ostatnia warstwa nawierzchni bitumicznej, jaką dostaje Wojska Polskiego. - W ciągu dwóch dni drogowcy położyli asfalt na ponad połowie długości wschodniej jezdni - od ronda Popiełuszki aż za skrzyżowanie z ulicą Lubelską. W kolejnych dniach prace będą kontynuowane. To już ostatnia prosta tej inwestycji - zaznacza rzecznik MZDiK Dawid Puton. Przypomina, że warstwa wiążąca na całej długości obydwu jezdni al. Wojska Polskiego była położona już ponad miesiąc temu, a na niektórych odcinkach jeszcze wcześniej. Na warstwę ścieralną trzeba jednak było poczekać. - W decyzji środowiskowej wydanej jeszcze w 2013 roku został wskazany konkretny rodzaj nawierzchni. Przez siedem lat technologia poszła jednak do przodu i teraz pojawiła się okazja do zmiany asfaltu na bardziej wytrzymały i przy okazji „cichszy”. Aby jednak móc taki położyć bez zwiększania kosztów tej inwestycji, konieczne były zmiany w decyzji środowiskowej. Wymagało to rozmów z wojewodą mazowieckim i z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Formalności udało się załatwić i w pierwszy weekend października roboty ruszyły - precyzuje rzecznik.

W pierwszej kolejności objęły one odcinki jezdni zamkniętych obecnie dla ruchu kołowego. Później drogowcy wejdą również na odcinek pomiędzy ulicą Lubelską a placem Matki Bożej Fatimskiej, po którym wciąż jeżdżą samochody. - Będzie to wiązało się z utrudnieniami - zapowiada Puton.

Tymczasem na ulicy Zwolińskiego od ronda Popiełuszki do granicy miasta ostatni etap przebudowy odbywa się pod ruchem. Wykonawca, zgodnie z podpisanym aneksem do umowy, ma czas za zakończenie zadania do 10 listopada. Termin oddania całej trasy dla kierowców wyznaczono zaś na połowę listopada. Wcześniej zakładano, że będzie gotowa 30 września.

Prace wykonuje Budromost ze Starachowic. Mają one  w sumie kosztować około 140 mln zł. Miasto dostało na realizację tej inwestycji drogowej dotację z budżetu państwa. W sumie to 93 mln zł.

kat, bdb

Fot. Anna Wróblewska/UM Radom

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *