
W skład zespołu wchodzili miejscy urzędnicy, radni i przedstawiciele ciał doradczych prezydenta. Podczas oceny brali pod uwagę m.in. wartość projektów, która nie mogła przekraczać maksymalnego poziomu. Ważna była także lokalizacja i charakter proponowanych inwestycji. Przypomnijmy: mogą one być realizowane wyłącznie na terenach należących do miasta i muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców
.
Jakie projekty zgłosili radomianie?
Lektura zgłoszonych przez mieszkańców propozycji jest niezwykle ciekawa. Zespół Opiniujący odrzucił m.in. pomysł budowy schodów ruchomych prowadzących od dworca PKP w stronę Ustronia, możliwość połączenia Osiedla XV-lecia z ul. Paderewskiego, budowę wioski indiańskiej na Ustroniu, ścieżki rowerowej na Kapturze, komory hiperbarycznej przy ul. Sobótki czy placu zabaw dla psów na Plantach.
Na liście do głosowania znalazły się natomiast m.in.: Tężnia solankowa, rewitalizacja parku przy pl. Jagiellońskim, murale, brama getta przy ul. Wałowej, ławki solarne(plac Corazziego, fontanny, plac 72. Pułku Piechoty, ławeczka Józefa Grzecznarowskiego na Plantach, rozbudowa o pięć stacji roweru miejskiego, eko-hotele dla pszczół i motyli w parkach, monitorowanie powietrza (smog), remont parku na Południu, iluminacja mostku zakochanych w starym Ogrodzie, zielona siłownia przy "samochodówce", kontener kultury i sztuki przy Łaźni, biletomaty w autobusach, teatr na fontannach.
Projekty instytucjonalne w osobnej grupie
Jak informuje biuro prasowe magistratu, na swoim ostatnim spotkaniu Zespół Opiniujący zajął się projektami, które wstępnie zostały negatywnie zaopiniowane przez jednostki merytoryczne. Wnioskodawcy mogli przedstawiać dodatkowe argumenty lub modyfikować swoje wnioski w taki sposób, by spełniały wymogi formalne. W ten sposób 9 projektów uzyskało pozytywną opinię.
Projekty, które trafią na kartę do głosowania będą podzielone na siedem grup. Będzie to tradycyjnie obszar ogólnomiejski, pięć obszarów lokalnych, a także nowość – osobny obszar instytucjonalny. Tu trafią projekty związane z funkcjonowaniem np. miejskich placówek, w tym szkół i przedszkoli. W ten sposób nie będą one bezpośrednio konkurowały z projektami typowo społecznymi.
Głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca. Łącznie do podziału jest kwota 4,8 mln zł.
Projekt, które zostaną skierowane pod głosowanie
tutaj.
Projekty, które wypadły z listy do głosowania
tutaj.
bdb, kat