• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski 2020. Będą spore zmiany. Jakie?

12 lutego 2019

– Budżet Obywatelski na 2020 rok to zupełnie nowe wyzwanie – zapewniają władz miasta. Zmiany wynikają z nowych regulacji prawnych, które wprowadziła ustawa sejmowa dotycząca samorządów gminnych. Określiła ona kryteria według jakich zadania powinny być realizowane. Projekty do BO na przyszły rok będzie można zgłaszać przez dwa tygodnie od najbliższego piątku, 16 lutego.

 

P1220869

 

– My mamy ogromne doświadczenie i do tej pory mądrze korzystaliśmy z tego narzędzia, jakim jest BO. Nadal uważamy, że dzięki niemu możemy zmieniać nasze miasto. Np. już ogłosiliśmy kilka przetargów dotyczących realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego na ten rok – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Najważniejsza zmiana w BO dotyczy tego, że w miastach gdzie nie ma podziału na dzielnice (jak w Radomiu) projekty obywatelskie muszą dotyczyć całego obszaru miasta miasta i musi ono przeznaczyć na projekty BO nie mniej niż 0,5 proc. wydatków gminy. Oznacza to, ze w Radomiu na propozycje mieszkańców prezydent wyasygnuje  5 mln 800 tys. zł, czyli blisko milion więcej niż w tym roku.

W Radomiu zniknie zatem dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tys. zł, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tys.  zł. Na projekty o wartości od 50 tys. do 400 tys. zł miasto zarezerwuje 2 mln zł. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tys. zł. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona np. dla szkół. – Takie rozwiązanie zastosowaliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku i w naszej ocenie świetnie się sprawdziło, ponieważ inicjatywy typowo obywatelskie nie musiały bezpośrednio konkurować z projektami promowanymi przez instytucje, w tym szkoły – przypomina prezydent.

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. – To rzecz, o której długo rozmawialiśmy podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. Efektem wspólnej pracy są konkretne rozwiązania. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8 – 22 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. W przypadku tzw. projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu – tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński. Dodaje, że i dotychczas zgłaszano projekty „ogólnodostępne”, ale bardzo często były one nimi tylko deklaratywnie

Do 31 maja miasto przedstawi kartę do głosowania, a samo głosowanie odbędzie się od 10 do 30 czerwca. Wyniki zostaną przedstawione do 30 lipca.

bdb

Tags

Dodaj komentarz