Budżet Obywatelski Mazowsza. A w nim lądowisko przyszpitalne dla śmigłowców i Malczewski dla niewidomych

17 października 2021

Modernizacja lądowiska dla helikopterów przy szpitalu na Józefowie, wykonanie tyflografik umożliwiających „oglądanie” obrazów Malczewskiego niewidomym, Free (Ra)dom Festival – to tylko trzy z dziewięciu „radomskich” projektów, które będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza 2022.

 

Przyszpitalne lądowisko będzie przebudowane (fot. MSS Radom)

 

W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza 50 tys. mieszkańców zdecydowało o wyborze 68 projektów. Na ich realizację samorząd województwa przeznaczy 25 mln zł. Wśród wybranych inwestycji znalazło się dziewięć pomysłów z regionu radomskiego.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik duża aktywność mieszkańców i wybrane przez nich projekty wskazują na ich aktualne potrzeby. – Ciągle na pierwszym miejscu są inwestycje prozdrowotne. Wybrano do realizacji aż 21 takich projektów. To ponad jedna trzecia wszystkich inwestycji, które zostaną zrealizowane. Na pewno duży wpływ ma tutaj trwająca ciągle pandemia – uważa marszałek.  Kolejną dużą grupą projektów są inwestycje w bezpieczeństwo publiczne, transport i drogi. Jest ich w sumie 19. Obywatele stawiają na bezpieczne przejścia dla pieszych, budowę ścieżek rowerowych, ale także szkolenia dla kierowców.

Dziewięć radomskich projektów

Ponad 2,5 tys. głosów oddanych przez mieszkańców regionu radomskiego pozwoli na realizację dziewięciu projektów. Wśród nich znalazły się dwa festiwale: Free(Ra)dom Festival oraz Rock na Zamku. Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski inwestycje wybrane do realizacji w regionie radomskim skupiają się wokół trzech tematów. – Bezpieczeństwo na drodze, zdrowie i kultura. W każdej z tych dziedzin dofinansujemy po trzy projekty. Wszystkie są ważne i potrzebne, bo wskazane i wybrane przez mieszkańców – podkreśla.

Wybrane projekty to:

1.      Ciąg pieszo-rowerowy Jasieniec-Mariampol przy drodze Nr 730 – 552 głosy;

2.      Free(Ra)dom Festival – 411;

3.      Doposażenie szpitala psychiatrycznego w Krychnowicach w sprzęt medyczny – 392;

4.      Festiwal gier i zabaw towarzyskich – 332;

5.      Przyjazne ogrodzenie szpitala w Krychnowicach – 301;

6.      „Bezpieczne zebry w Rajcu Poduchownym", oświetlenie przejść dla pieszych na DW737 – 264;

7.      Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym – 211;

8.      Budowa bezpiecznego przejścia dla pieszych na ulicy Mickiewicza w Pionkach – 168;

9.      Wojewódzki Festiwal Zespołów Rockowych im. Andrzeja Siewierskiego – Rock na Zamku – 158.

Głosujący zdecydowali również, że z puli ogólnowojewódzkiej zostanie zrealizowanych 19 projektów. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczy ponad 6,1 mln zł. Szpital na Józefowie dostosuje lądowisko dla śmigłowców do aktualnie obowiązujących rozporządzeń.

kat

 

 

Tags