Budżet Obywatelski Mazowsza. Do podziału pomiędzy mieszkańców jest 25 milionów złotych

25 listopada 2022

Można już składać projekty do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na 2023 r. To z nich wybierzemy te, które zostaną później wykonane. Jest o co walczyć, bo w puli znalazło się aż 25 mln zł. W dotychczasowych edycjach BOM mieszkańcy regionu radomskiego dostali pieniądze na realizację 21 swoich pomysłów.

 

W ramach BOM powstał ogród botaniczny przy Muzeum im, Jacka Malczewskiego (fot. Materiały prasowe/Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

 

- BOM to szansa na realizację bardzo różnych, autorskich inicjatyw mieszkańców. Od tzw. miękkich projektów, czyli np. szkoleń, warsztatów czy wydarzeń artystycznych po całkiem spore projekty infrastrukturalne. Liczę w szczególności na aktywność radomskich pomysłodawców - podkreśla wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Jak zaznacza Sara Michalska, z Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych Urzędu Marszałkowskiego, czwarta edycja to czas na realizację kolejnych pomysłów dotyczących najbliższej okolicy, sąsiadujących gmin czy całego województwa. – Z roku na rok jesteśmy zaskakiwani liczbą oraz jakością składanych projektów. Czekamy z niecierpliwością na propozycje w rozpoczynającej się edycji – dodaje.

Na co można zdobyć pieniądze?

W 4. edycji BOM-u, podobnie jak w poprzednich, można ubiegać się o wsparcie na zadania o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. „twarde” projekty, czyli np. zakup karetki dla pogotowia, budowa ścieżki pieszo-rowerowej czy boiska. Co jednak ważne, budowa nowego obiektu może być realizowana tylko na nieruchomościach należących do samorządu województwa mazowieckiego lub jego jednostek organizacyjnych czy spółek.

Na finansowanie z budżetu regionu mogą liczyć także pomysłodawcy zadań o charakterze nieinwestycyjnym, inaczej „miękkich”,  np. szkoleń, warsztatów, wydarzeń tematycznych, zawodów i koncertów.

Od pomysłu do projektu w czterech krokach

Kluczowy jest pomysł. I to jest pierwszy krok na ścieżce do sięgnięcia po środki z budżetu Mazowsza. Na projekt inwestycyjny można zdobyć nawet do 1 mln zł, a na nieinwestycyjny do 200 tys. zł.

Krok drugi to precyzyjne, ale i ciekawe opisanie projektu w formularzu zgłoszeniowym. Wypełniając go na początku należy wybrać kategorię (obszar tematyczny), nadać dobry tytuł projektowi, a później dodać jego skrócony opis, co jest szczególnie ważne, bo będzie on promował projekt podczas głosowania. W formularzu należy również zawrzeć uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego adresatów.

Krok trzeci to kosztorys projektu. Im bardziej szczegółowy tym lepszy. Zdobycie minimum 50 podpisów pod projektem w formie papierowej czy elektronicznej zamyka proces składania projektu do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Projekty można składać w takich obszarach, jak np. edukacja publiczna, promocja i ochrona zdrowia, transport zbiorowy i drogi publiczne, kultura oraz ochrona zabytków i opieka nad zabytkami, pomoc społeczna czy wspieranie rodziny.

Radom otrzymał pieniądze na 21 projektów

Mieszkańcy regionu radomskiego w dotychczasowych trzech edycjach BOM-u zdobyli pieniądze na realizację w sumie 21 projektów. Wśród nich np. na miniogród botaniczny przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego, festiwal wolności Free(Ra)dom, młodzieżowe warsztaty artystyczno-multimedialne „Na musicalovo",­ czy działania z profilaktyki próchnicy zębów u najmłodszych.  

W trzeciej edycji BOM-u mieszkańcy regionu radomskiego zrealizują cztery projekty. Wśród nich znalazło laboratorium nowych mediów, turnieje piłki ręcznej, nowe miejsca parkingowe przy szpitalu w Krychnowicach oraz modernizacja ujęcia wody pitnej przy szpitalu wojewódzkim na Józefowie.

Na uwagę zasługuje z sukcesem zrealizowany w drugiej edycji projekt Wojewódzkiego Festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku” w Szydłowcu. Na pytanie – czy było warto organizatorzy odpowiadają bez wahania. – Oczywiście! To był dla nas czas wzmożonej aktywności. Jednak sam festiwal cieszył się zainteresowaniem, które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Co stoi za naszym sukcesem? Na pierwszym miejscu ludzie! Bez zaangażowania tak szerokiego grona realizacja zadania z pewnością nie byłaby możliwa. Ponadto liczne publikacje w mediach społecznościowych, przyciągające uwagę projekty graficzne ukazujące się w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. To niewątpliwie czynniki składające się na tak dobrą ocenę naszego projektu. Od początku wiedzieliśmy, co chcemy żeby się u nas zadziało, wiedzieliśmy na jakich artystów postawić i co zainteresuje liczne grono odbiorców – podkreślają organizatorzy.

W tegorocznej, 4. edycji BOM-u na zgłaszanie projektów jest dużo czasu. Nabór trwa aż do 13 stycznia 2023 r. Więcej na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można znaleźć na www.bom.mazovia.pl. 

kat, bdb

Tags