• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski Mazowsza. Mamy karetki, mamy muzealny ogród botaniczny!

25 listopada 2020

Wszystkie osiem projektów Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w ramach puli podregionalnej zostanie zrealizowanych w regionie radomskim w przyszłym roku. Wśród nich ambulanse transportowe dla szpitala miniogród botaniczny, film muzyczny i remont chodnika w Pionkach.

 

Miniogród powstanie na dziedzińcu muzeum (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radom)

 

Dzisiaj urząd marszałkowski podał wyniki głosowania w BOM. Swój głos oddało 37 tys. 880 osób. Jak zauważa marszałek Adam Struzik cieszy duża aktywność mieszkańców. – 2020 rok nie jest łatwym czasem do inicjowania działań społecznych, aktywizujących. Wszyscy jesteśmy mocno skupieni na pandemii, na zdrowiu i bezpieczeństwie. Co widać też w efektach głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Największą popularnością cieszyły się projekty prozdrowotne. Mieszkańcy decydowali się wspierać swoimi głosami zakup karetki czy badania profilaktyczne bardziej niż projekty kulturalne czy nawet infrastrukturalne – zaznacza marszałek.

Największą liczbą głosów w puli ogólnowojewódzkiej mogą pochwalić się pomysłodawcy radomskiego projektu dotyczącego zakupu dla szpitala na Józefowie dwóch ambulansów transportowych. Pomysł znalazł poparcie wśród 4 tys.84 mieszkańców. Projekt utworzenia miniogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu dostał 1 tys. 548 głosów.

Radom liderem głosowania

Niekwestionowany lider głosowania w puli ogólnowojewódzkiej, czyli karetki dla radomskiego szpitala cieszy bardzo wicemarszałka Rafała Rajkowskiego. – Mamy to! Dwa nowe ambulanse transportowe trafią do naszego szpitala. Teraz, w dobie pandemii COVID-19 każdy sprzęt medyczny jest na wagę złota. A karetki, to potrzeba każdego szpitala – zaznacza.

Wśród projektów wybranych do realizacji znalazł się m.in. zakup nowoczesnego aparatu RTG półcyfrowego do pracowni rentgenografii w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, spotkania dotyczące profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym oraz warsztaty doskonalenia umiejętności gry na instrumentach dętych dla członków orkiestry i osób zainteresowanych z województwa mazowieckiego oraz koncertu w Jedlińsku.

Radości nie kryje również Marek Słupek, pomysłodawca utworzenia miniogrodu botanicznego przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. – Dziękuję za zaufanie i tak liczne poparcie pomysłu. Otoczenie muzeum zyska nowy potencjał i możliwości. Będą tu organizowane cykliczne imprezy, wydarzenia kulturalne czy inne eventy. Jestem przekonany, że z przyjemnością będą tu przychodzić i wciąż z radością wracać mieszkańcy nie tylko Radomia. Dziękuję władzom Mazowsza, dzięki którym po raz pierwszy w historii pojawiła się możliwość, tak celnej obywatelskiej inicjatywy – podkreśla.

kat, bdb

 

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *