• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Były wiceburmistrz Pionek z zarzutami udziału w zmowie przetargowej

1 lutego 2016

Zastępca burmistrza Pionek, pełniący swe obowiązki od czerwca do sierpnia 2014 roku, usłyszał zarzut udziału w zmowie na ustawienie przetargu na budowę sieci światłowodowej, ogłoszonego przez tamtejszy magistrat. Drugim podejrzanym jest właściciel firmy, który przetarg wygrał.

 

paragraf

 

– Osoba ta pełniąc funkcję publiczną w urzędzie miasta Pionki i miała wpływ na wyłonienie najkorzystniejszej oferty przetargowej na budowę, utrzymanie i administrowanie siecią światłowodowo – radiową w Pionkach.Prokurator postawił zarzut także właścicielowi firmy przystępującej do przetargu. Podejrzani byli zgodni co do tego, że firma, której właściciel był w zmowie ma, wygrać przetarg – informuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz. Jak tłumaczy, na etapie wyłaniania najkorzystniejszego oferenta obaj podejrzani weszli ze sobą w porozumienie. – Polegało ono na tym, że konsultowali zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz ich zmianę, tak aby były one korzystne dla preferowanej firmy i uzgadniali ze sobą podstawę odrzucenia najkorzystniejszej pod względem ceny oferty złożonej przez inną firmę przystępującą do przetargu. W wyniku takiej zmowy przetarg wygrała firma, której właściciel brał  w niej udział, czym  działano w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i na szkodę Gminy Miasta Pionki – precyzuje rzeczniczka.

Przypomnijmy: sprawa dotyczy realizacji wartego ponad 4 mln zł projektu unijnego „Internet szansą rozwoju mieszkańców Gminy Miasta Pionki”. Dzięki dofinansowaniu z UE miasto zbudowało sieć światłowodową i zakupiło w 2014 roku 200 zestawów komputerowych, które trafiły do szkół i rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Obaj podejrzani złożyli wyjaśnienia, a prokurator zastosował wobec nich dozory policji. Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o materiały zebrane przez wydział d/w z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Jego zakończenie  planowane jest na koniec czerwca 2016r. Przestępstwo zarzucone podejrzanym zagrożone jest karą pozbawienia wolności do trzech lat.

kat, bdb

Tags

Dodaj komentarz