Centralne Biuro Antykorupcyjne w Enei S.A i Enei Nowa Energia w Radomiu. Pod lupą umowy biznesowe

10 lutego 2023

Enea S.A. oraz jej spółka – córka Enea Nowa Energia mająca siedzibę w Radomiu – pod lupą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, agenci zabezpieczyli m.in. umowy biznesowe zawierane w okresie, kiedy ze spółkami związany był Tomasz Siwak. Te nie komentują tych doniesień.

 

Otwarcie siedziby Enei Nowej Energii w Radomiu (pierwszy z prawej Tomasz Siwak, pierwszy z lewej Marek Suski), fot. Materiały prasowe/Enea Nowa Energia

 

Jak pisaliśmy, Tomasz Siwak był w zarządzie Enei od 2016 r., a wcześniej kierował Eneą Nową Energią utworzoną, która ma zajmować się rozwojem odnawialnych źródeł energii. Siwak to również były prezes Portu Lotniczego Radom, spółki gminnej, głównie za kadencji prezydenta Andrzeja Kosztowniaka (PiS) oraz bliski współpracownik posła Marka Suskiego (PiS). Później zarządzał nieruchomościami należącymi do kancelarii premiera, był także szefem warszawskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego i dyrektorem w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Bez podania przyczyny

Krzysztof Czaban przejął kierowanie Eneą Nową Energię po Siwaku, wcześniej był dziennikarzem. Obaj zostali odwołani przez rady nadzorcze pod koniec grudnia 2022 r., a decyzje te dzieliło zaledwie kilkadziesiąt godzin. Przyczyn  nie podano, ale  nieoficjalnie mówiło się, że miały że miały związek z imprezą, którą energetyczna spółka zorganizowała nad morzem. Onet ustalił wówczas i napisał: "poszło m.in. o skandal wokół imprezy integracyjnej zorganizowanej przez spółkę, a także o konflikt z prezesem Enei Pawłem Majewskim - człowiekiem Jacka Sasina". W trakcie warsztatów w Jastarni zorganizowano imprezę w tzw. mobilnym kasynie.

W sprawie zarówno kontrowersyjnej imprezy, jak i ogromnych kosztów związanych z urządzeniem siedziby spółki przy ul. Kaszubskiej w Radomiu interweniował poseł Platformy Obywatelskiej Konrad Frysztak. Parlamentarzysta złożył interpelację w sprawie wyjazdu pracowników spółek z grupy Enea do Jastarni. Wystąpił też do Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Środowiska o dokładną informację na temat tego, jakie inwestycje zrealizowała Enea Nowa Energia. To spółka, która działa od trzech lat. 

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, podczas wizyty CBA w Enea S.A. i Enea Nowa Energia agenci zabezpieczyli m.in. umowy biznesowe zawierane w okresie, kiedy ze spółkami związany był Tomasz Siwak. Funkcjonariusze mają sprawdzić, czy podejmowane w spółkach decyzje nie godziły w ich interesy. CBA nie komentuje sprawy i odmówiło odpowiedzi na pytania.

Tłuste koty PiS

O Tomaszu Siwaku jako o "tłustym kocie PiS" Wirtualna Polska pisała wcześniej w tekście .>"Klub Milionerów "Dobrej Zmiany". Astronomiczne zarobki ludzi związanych z PiS"<. Jak wyliczyła autorka tekstu Bianka Mikołajewska, do końca 2021 r. zarobił on w koncernie Enea 1, 067 mln zł.

O ogromnych (choć znacznie mniejszych, niż te pobierane przez same zarządy spółek) pieniądzach, które zarabia się w Enei Nowej Energii mówiono w Radomiu przy różnych okazjach. Zwracał na nie uwagę nie tylko wspomniany już wcześniej poseł Frysztak, ale także np. prezydent Radomia Radosław Witkowski. Zwrócił na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy Enea S.A. jako jedyna złożyła ofertę w przetargu ogłoszonym przez miasto na dostawę energii elektrycznej oczekując kwoty ponad siedmiokrotnie wyższej niż poprzednio. Przetarg został unieważniony. Gmina (i współudziałowcy przetargu) korzystają z energii od dostawcy rezerwowego.

W spółce Enea Nowa Energia pracuje wiele osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, w tym Łukasz Podlewski,  przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miejskiej Radomia.

Bożena Dobrzyńska

Tags