• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Czternaste retrospotkanie. „Z Archiwum…”, czyli wspomnienie nie tylko o Helenie Kisiel

10 lutego 2019

Resursa wraz z Archiwum Państwowym w Radomiu i portalem Radom. Retrospekcja zapraszają na specjalne spotkanie poświęcone szeroko pojętemu tematowi archiwalnemu. Odbędzie się ono we wtorek, 12 lutego,o godz. 18 w Sali Kameralnej Resursy.

 

Retrospotkanie 14 blacha wydarzenie

 

Pierwszym punktem spotkania będzie prezentacja domowych archiwaliów przyniesionych przez radomian na wcześniejsze Retrospotkania. Na dużym ekranie pokazane zostaną skany najciekawszych zdjęć i dokumentów. W programie jest też specjalny konkurs na najciekawsze dokumenty, zdjęcia lub przedmioty, które mieszkańcy miasta przyniosą tego dnia do Resursy. – Dlatego też serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej wyjątkowej okazji, aby podzielić się z nami swoimi prywatnymi zbiorami – czekają cenne nagrody książkowe przygotowane przez Resursę i Archiwum Państwowe w Radomiu. Liczymy na to, że radomianie zajrzą do swych szuflad i albumów i przyniosą  swe cenne pamiątki rodzinne. Po ich zeskanowaniu zwrócimy je właścicielom – zapewniają organizatorzy.

Na wszystkie te zdjęcia, dokumenty, czy drobne przedmioty fachowym okiem spojrzą pracownicy Archiwum Państwowego, którzy ocenią wartość archiwalną i naukową tychże pamiątek. Opowiedzą też o idei tworzenia kolekcji rodzinnych w Archiwum oraz przybliżą pokrótce zawartość takich właśnie zbiorów osób i rodzin znajdujących się już w zasobie radomskiego AP.

Ostatnim punktem spotkania będzie premiera wyprodukowanego przez Resursę w serii „Portrety radomskie” filmu dokumentalnego „Refleksja o dr Helenie Kisiel (1925-2015)”. Jest to wyreżyserowany przez Elwirę Dzikowską obraz ukazujący postać długoletniej dyrektorki Archiwum Państwowego w Radomiu, wybitnej archiwistki i działaczki społecznej. Helena Kisiel była członkiem-założycielem radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Radomskiego Towarzystwa Naukowego oraz aktywnym działaczem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Za pracę zawodową i społeczną została wyróżniona wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. W dokumencie poświęconym życiu i działalności dr Heleny Kisiel o jej postawie życiowej, pracy i działalności społecznej opowiadają współpracownicy, przyjaciele i rodzina.

 

Tags

Dodaj komentarz