• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Dawna siedziba Fabryki Broni do rewitalizacji. Będzie tu biznesowe centrum Radomia

14 września 2018

Dawny budynek Fabryki Broni przy ul. Przemysłowej zostanie poddany rewitalizacji. W obiekcie znajdzie się centrum biznesowe miasta. Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest właścicielem historycznej siedziby „Łucznika”, planuje w listopadzie ogłosić przetarg na przeprowadzenie prac.

 

Tak ma wyglądać dawna siedziba Fabryki Broni po rewitalizacji

Tak ma wyglądać dawna siedziba Fabryki Broni po rewitalizacji

 

Jak podaje rzeczniczka ARP Ilona Kachniarz, po rewitalizacji (w planach jest też dobudowanie jednej kondygnacji do obecnego gmachu) powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 20 tys. m kw. Zostanie oba przeznaczona na lokale usługowe (3 tys. 927 m kw.), biura 14 tys.128 m kw, powierzchnia usługowa zajmie 1217 m k.

ARP spodziewa się, ze pracę znajdzie tu około 2 tys. osób. Prace rewitalizacyjne zaplanowano na lata 2019-2021.

Przywrócenie dawnego blasku obiektowi i nadanie mu nowej funkcji to jeden z elementów Projektu Fabryka realizowanego przez ARP. – Rewitalizacja budynku radomskiej Fabryki Broni ma też wymiar symboliczny – podkreśla rzeczniczka Agencji. Przypomina, że prawie sto lat temu, w okresie polski międzywojennej jej budowa niosła początek rozwoju i świetności Radomia. Stąd też w 1976 roku ruszyli robotnicy w akcie protestu przeciw działaniom ówczesnych władz. – Potem nastąpił wieloletni okres karania Radomia i „radomskich warchołów” z tamten protest. Radom został skazany na lata stagnacji i odcięcia od rozwoju. Dziś rewitalizacja budynku dawnej FB jest symbolem nowego początku i oddania miastu należnego mu szacunku. Niegdyś przemysłowe serce miasta, będzie jego biznesowym centrum – zaznacza Ilona Kachniarz.

kat, bdb

Fot. i wizualizacja ARP

Tags

Dodaj komentarz