• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

DKF w Elektrowni. Ella Fitzgerald – niezwykła podróż przez sześć dekad

2 marca 2020

Kino w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza dzisiaj, 2 marca, o godz. 18 na film „Ella Fitzgerald: Just one of Those Things”. Dokument zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia i nieznane wywiady.

 

Fot. MCSW Elektrownia

Fot. MCSW Elektrownia

 

Ella Fitzgerald była 15-letnią dziewczyną z ulicy, kiedy wygrała konkurs talentów w 1934 roku w Apollo Theatre w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy stała się gwiazdą. „Ella: Just One of Those Things” to niezwykła podróż przez sześć dekad pokazująca w jaki sposób jej wysublimowany głos, przekształca tragedie, które przeżyła i problemy, jakie napotkała, w radość.

W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej zdjęcia i nieznane wywiady, aby w pełni opowiedzieć historię jej muzyki i ożywić Ellę – czarną kobietę, która robi karierę w obliczu wszechobecnego i przerażającego rasizmu.

Oto Ella, której świat nigdy nie znał – niezłomna, zamyślona, zabawna i olśniewająca muzyczna innowatorka. Film pokazuje także zaangażowanie Elli w wojnę o prawa obywatelskie. Bada też wewnętrzne konflikty, które zawsze prześladowały tę wyjątkowo zamkniętą w sobie kobietę: walkę o pogodzenie pragnienia adoracji z tęsknotą za domem, za mężem i synem. W czasach, gdy była największą gwiazdą na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że ​​Ella jest „najbardziej samotną kobietą na świecie”. Ale jak mówi Jamie Cullum, „jej muzyka jest jednym z powodów, dla których warto być na tej planecie”.

Film zawiera wywiady z: Tonym Bennettem, Jamie Cullumem, Laurą Mvulą, Johnnym Mathisem, Smokey’em Robinsonem, CleoLaine’em, Andre Previnem, Normą Miller, Patti Austin, Izsakiem Perlmanem, Margo Jeffersonem, Willim Friedwaldem i wyjątkowy wywiad z synem Elli, Rayem Brownem Jr.

Tags

Dodaj komentarz