• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Dwie wystawy: polskiego fotografika i litewskiej graficzki na początek Kazików

1 marca 2019

Dwie wystawy w Resursie zainaugurują tegoroczne święto patrona Radomia. Dzisiaj, 1 marca, o godz. 18 nastąpi otwarcie ekspozycji: fotografii Jerzego Kutkowskiego pt. „Kościoły Wilna” oraz grafiki Grety Grendaitė z Kowna pt. „Wojenne taktyki”.

 

Piotra i Pawła 1

 

Jerzy Kutkowski urodził się w 1950 roku w Radomiu. Studia na Wydziale Sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej (ob. Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie (dyplom z rysunku i fotografii). Ukończył także studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą. W roku 1990 był współorganizatorem Liceum Sztuk Plastycznych i Policealnego Studium Reklamy w Radomiu. Od początku aż do przejścia na emeryturę w 2016 roku był nauczycielem fotografii i rysunku w tych szkołach, wychowawcą i promotorem prac dyplomowych z wystawiennictwa i reklamy wizualnej. Działalność twórczą prowadzi w zakresie rysunku, fotografii, malarstwa i grafiki wydawniczej. Ma w swoim dorobku opracowania ilustracyjne i graficzne kilkudziesięciu książek, głównie o charakterze regionalnym. Ulubione obszary fotograficzne to: reportaż, photo-street, martwa natura zastana, pejzaż, głównie miejski, fotografia eksperymentalna. Swoje prace plastyczne i fotograficzne prezentował na ponad 200 wystawach w kraju oraz w Belgii, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji, na Węgrzech, Łotwie i Ukrainie. Miał także ponad 50 wystaw indywidualnych. Za swe prace wyróżniany i nagradzany (chociaż bardzo rzadko bierze udział w konkursach). Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i zagranicą (m.in. w Belgii, Niemczech, USA, Francji, Włoszech np. w sanktuarium maryjnym w Mentorelli koło Rzymu). W 1979 roku papież Jan Paweł II podczas I Pielgrzymki do Polski otrzymał jego obraz jako dar od Diecezji Sandomierskiej.

Interesuje się również turystyką, historią sztuki i historią fotografii, ochroną zabytków oraz historią regionu radomskiego i miasta Radomia. Współpracuje z czasopismami lokalnymi („Miesięcznik Prowincjonalny”, „Arteria”) i ogólnopolskimi
(„Konteksty”) , do których pisze, fotografuje i rysuje.

Greta Grendaitė urodziła się w 1980 r. w Kownie. Studiowała grafikę w Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki w Kownie oraz historię sztuki i krytykę na Vytautas Magnus University (MA). Studia podyplomowe w Japonii z zakresu języka i kultury japońskiej. Ma na swoim koncie duży dorobek artystyczny. Swoje prace eksponowała na ponad 10 wystawach indywidualnych i w ponad 70 zbiorowych oraz uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach artystycznych. Niejednokrotnie nagradzana i wyróżniana. Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych w dziedzinie sztuki i kultury oraz prelegentem na konferencjach z dziedziny grafiki: „Grafika na rozdrożu sztuki współczesnej” i „Japoński obraz w Europie”. Członkini Litewskiego Stowarzyszenia Twórców i Związku Litewskich Artystów Fotografików.

Wystawa grafiki czynna będzie do 22 marca, natomiast fotografii do 29 marca.

Wstęp wolny.

Szczegółowy program Kazików tutaj

Tags

Dodaj komentarz