Dzień Dziecka w Muzeum Wsi Radomskiej. Skansen zaprasza na figle-migle

28 maja 2022

„Muzealne figle-migle”- pod takim hasłem na wydarzenia z okazji Dnia Dziecka zaprasza w niedzielę, 29 maja w godz. 12 – 18 Muzeum Wsi Radomskiej. Dla odwiedzających przygotowano stoiska tematyczne, warsztaty, pokazy rzemiosła oraz inne formy edukacji i zabawy w plenerze.

 

 

Program

1.      Scena folklorystyczna

godz. 14-15 - koncert zespołu Wolanianki,

godz. 16 -17 – koncert zespołu Guzowianki.

2.      Dziecięce zwiedzanie

Miejsce: początek trasy przy Ośrodku Edukacji Muzealnej

Grupy złożone z zapisanych wcześniej uczestników zostaną oprowadzone po skansenie przez przewodnika. Zwiedzanie będzie pełne ciekawostek dostosowanych specjalnie dla najmłodszych. Grupy wyruszają w trzech turach, co 2 godziny.

3.      Wystawa rzeźby i warsztaty rękodzieła

Miejsce: Dom Ludowy.

Prowadzący: Adam Sobień.

Oprowadzanie autorskie po wystawie jubileuszowej autora udostępnionej w Domu Ludowym. Przed budynkiem dla grup zwiedzających (wcześniejsze zapisy), po obejrzeniu ekspozycji, rzeźbiarz przeprowadzi warsztaty rękodzieła.

 

4.      Kufer pełen baśni

Miejsce: polanka nad stawem, w pobliżu młyna z Zajączkowa.

Prowadzący: Łukasz Szypkowski – opowiadacz.

Dzieci, które zatrzymają się wokół opowiadacza będą miały okazję wysłuchać regionalnych, ludowych baśni. Z kufra pełnego artefaktów będą losować przedmioty, z którymi powiązane będą opowieści i zagadki dla najmłodszych.

 

5.      Wiejskie zabawy;

Miejsce: zagroda z Alojzowa

W przestrzeni zagrody powstanie przestrzeń do wolnej zabawy dla dzieci. Na wzór rówieśników żyjących w dawnej wsi, dzieci będą bawić się w słomie i sianie, pokonywać przeszkody, ścigać się skacząc w workach itp.

 

6.      Pranie nad rzeką;

MIEJSCE: okolice stawu i młyna z Zajączkowa

Chętni uczestnicy sprawdzą się w ręcznym praniu na tarze, w baliach ustawionych nad rzeką;

 

7.      W siodle

Miejsce: pastwisko za zagrodą z Alojzowa

Prowadzący: Stadnina Carino z Gulina.

Dzieci będą mogły odbyć konną przejażdżkę pod opieką instruktorów jeździectwa.

 

8.      Stolarstwo

Miejsce: zagroda z Alojzowa

Z pomącą stolarza lub opiekuna, przy użyciu piły poprzecznej (piła „moja-twoja”) dzieci będą cięły drewno. Uzyskane plastry drewna zabiorą ze sobą na pamiątkę – będą mogły ozdobić ją biorąc udział w warsztatach plastycznych.

 

9.      Tkactwo

Miejsce: zagroda z Chomentowa

Uczestnicy będą mogli poznać proces tworzenia tkanin. Na dużych ramach tkackich oraz rozpiętych poziomo nad ziemią osnowach, spróbują swoich sił w tkaniu gobelinów.

 

10.   Artystyczna grobla

Miejsce: przy drodze do młyna z Zajączkowa 

Dzieci wezmą udział w warsztatach malarskich – na rozstawionych nad stawem sztalugach, przy pomocy farb, węgla lub kredy będą tworzyć autorskie pejzaże.

 

11.   Warsztaty z twórcą ludowym

Miejsce: przy drodze do młyna z Zajączkowa 

Prowadzący: Andrzej Zieliński

Dzieci będą miały okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych poprowadzonych przez twórcę ludowego. Chętni uczestnicy będą malować farbami plastry drewna. Poznają technikę tworzenia małych form sztuki ludowej.

 

12.   Pokaz plecionkarstwa

Miejsce: teren przed kuźnią

Prowadzący: Mariusz Baryczka

Uczestnicy festynu będą mogli zapoznać się z tradycyjnym plecionkarstwem. Poznają pracę twórcy ludowego tworzącego przedmioty z wikliny.

 

13.   Małpi gaj

Miejsce: zagroda z Jastrzębi

Prowadzący: Centrum Wspinaczkowe Grota.

Dzieci będą wspinać się po mini  ściance oraz pod opieką instruktora będą ćwiczyć równowagę wędrując po linach rozpiętych między drzewami

 

14.   Tradycyjne potrawy

Miejsce: zagroda z Chomentowa

Zespół folklorystyczny „Zaborowianki”

Na stoisku będzie można zakupić słodkie potrawy ulubione przez dzieci, naleśniki, pierogi z serem i słodkie racuszki. Nie zabraknie też tradycyjnych potraw.

Tags