• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Harcerze zajmą oficynę w ratuszu. Będzie tam „Przystanek wolność”

18 listopada 2019

Harcerze przeprowadzą się do oficyny ratusza w Rynku. To ostateczna decyzja radnych, chociaż nie było łatwo ich przekonać, by to właśnie druhowie z ZHP zagospodarowali część pomieszczeń wyremontowanego obiektu.

 

Bartosz Bednarczyk po raz kolejny musiał przekonywać radnych PiS

Bartosz Bednarczyk po raz kolejny musiał przekonywać radnych PiS

 

O planach przeniesienia Komendy Hufca ZHP Radom Miasto z budynku Młodzieżowego Domu Kultury na Rynek wiadomo było od jakiegoś czasu. Mimo to radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili mnóstwo zastrzeżeń, gdy prezydent wystąpił z propozycją 10-letniej dzierżawy pomieszczeń dla harcerzy i poprosił, by rada wyraziła zgodę na taką umowę. Piotr Kotwicki (PiS) podnosił przede wszystkim argument, że miasto nie zorganizowało konkursu na wynajem oficyny, że być może zgłosiłoby się więcej organizacji, ale – zdaniem radnego – nie wiedziały one o takiej możliwości. W kuluarach pojawiły się natomiast co najmniej dziwne sugestie, że ZHP propaguje „ideologię LGBT”. Toteż, gdy projekt uchwały dotyczący wyrażenia zgody na użyczenie pomieszczeń pojawił się na sesji po raz pierwszy, radni PiS odesłali go do komisji gospodarki, która już wcześniej… wyraziła zgodę na użyczenie. Komisja odbyła swoje posiedzenie w miejscu, które mają zająć harcerze i podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji radni już bez większych oporów zagłosowali za projektem stosownej uchwały.

– Cieszę się, że radni wyrazili zgodę na nasza inicjatywę, bo w takich kategoriach trzeba to odbierać. Chcemy, żeby oficyna ratusza ożywiła Miasto Kazimierzowskie. Mamy zamiar wnioskować do instytucji zewnętrznych o pieniądze na stworzenie tam infrastruktury, która będzie służyła mieszkańcom – mówi komendant Hufca ZHP Radom Miasto Bartosz Bednarczyk. Podkreśla, że w ratuszu powstanie nie tylko siedziba hufca. – Będzie to natomiast miejsce, z którego będą mogli korzystać wszyscy radomianie podczas różnych działań firmowanych przez ZHP – wyjaśnia.

Harcerze planują, by zorganizowane przez nich miejsce przyjęło nazwę „Przystanek wolność”, gdzie m.in. w sposób nowoczesny i interaktywny będą przypominać o dokonaniach młodzieżowych organizacji oraz ruchów w Radomiu na rzecz wolności i niepodległości. W jednej z sal zostanie urządzone kameralne kino „Wolność”, prezentujące klasykę polskiego filmu, dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W repertuarze mają znaleźć się także pozycje dla małych dzieci i rodzin.

bdb

 

Tags

Dodaj komentarz