• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Innowacje w bibliotece UTH. Nowoczesny sprzęt pozwala korzystać z zasobów niewidomym

4 grudnia 2019

Osoby niewidome, słabowidzące i niepełnosprawne ruchowo mogą już korzystać z nowoczesnego komputerowego sprzętu specjalistycznego w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

 

 

niep1- kwadrat

W czytelni książek i czasopism, czytelni internetowej i wyznaczonych pokojach cichej nauki zostały utworzone stanowiska komputerowe wyposażone w sprzęt najnowszej generacji ułatwiający korzystanie z komputera oraz zasobów bibliotecznych. Mogą tu zarówno przychodzić studenci naszej uczelni, jak i osoby spoza środowiska akademickiego.

– Czytelnikom z ograniczonymi możliwościami samodzielnego czytania zwykłego druku biblioteka udostępnia sprzęt oraz oprogramowanie komputerowe umożliwiające czytanie książek, czasopism i innych publikacji na miejscu – wyjaśnia rzecznik UTH prof. Dariusz Trześniowski.

Zestawy komputerowe zawierają specjalistyczne oprogramowanie, które m.in. powiększa i udźwiękawia teksty oraz pozwala je czytać metodą Brajla. Do zestawu podłączona jest specjalna klawiatura, która posiada duże przyciski o różnych kształtach, linijkę brajlowską i drukarkę brajlowską.

Ponadto utworzone zostały dwa stanowiska, na których umieszczono powiększalnik stacjonarny, pomagający czytać dokumenty osobom o bardzo ograniczonym widzeniu. Sprzęt ten umożliwia tym osobom samodzielne i bieżące korzystanie z zasobów bibliotecznych. Na wyposażeniu znajdują się również lupy elektroniczne oraz lupy optyczne, które powiększają tekst drukowany, a także liniały optyczne.

Czytelnicy z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnością ruchową mogą korzystać ze stanowisk  wyposażonych w zestaw komputerowy z dostępem do internetu, do którego podłączona jest klawiatura z powiększonymi klawiszami oraz specjalistyczna mysz komputerowa typu trackball, która ze względu na swoje powiększone rozmiary może być używana przez osoby mające problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów. Stanowiska te wyposażone są ponadto w krzesła i stoliki regulowane przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym także na wózkach inwalidzkich.

Na innowacje w bibliotece uniwersytet pozyskał pieniądze z Unii Europejskiej.

kat, bdb

Fot. UTH Radom

Tags

Dodaj komentarz