Jak długo trwa obecnie budowa domu i co na nią wpływa? Walory nowoczesnego, energooszczędnego domu a szybkość oraz fachowość budowy

17 marca 2021

Budowa domu często kojarzy się z wieloletnim okresem oczekiwania na przeprowadzkę. Aktualnie jednak inwestycja może przebiegać znacznie szybciej, jednak wpływ na tę kwestię ma sporo czynników.

 

 

Ile trwa budowa domu?

Szacuje się, że aktualnie czas potrzebny na wybudowanie domu to około dwóch lat. Pierwszy rok zajmuje doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego – przygotowanie całej podstawy konstrukcji, a także okien oraz drzwi. Drugi rok to wprowadzenie niezbędnych elementów instalacji oraz wykończenie wnętrza. To wartość, która uwzględnia wszystkie czynniki w procesie powstawania budynku. Warto zauważyć, że sam czas trwania budowy nie jest w żaden sposób określony w przepisach prawa budowlanego. Wpływ na długość realizacji inwestycji ma specyfika danego projektu, wybrane metody oraz technologie, a także finanse.

Chcesz postawić wymarzony dom, który będzie komfortowym miejscem do życia, a jednocześnie pozwoli Ci zadbać o kwestie takie jak energooszczędność? Przejrzyj projekty nowoczesnych domów i znajdź coś dla siebie!

 

Warto przygotować się na ewentualne opóźnienia

Nawet idealnie przygotowany plan może się nieco opóźnić – dobrym pomysłem jest przygotowanie się na taką ewentualność. To zalecane podejście do każdej inwestycji, która wymaga czasu. Aby zminimalizować ryzyko opóźnień, należy postawić na dobrze przygotowany projekt oraz odpowiednich wykonawców.

Jak pora roku wpływa na czas budowy?

Każda pora roku niesie ze sobą różnorakie konsekwencje. Warunki pogodowe mogą niezależnie od inwestorów wpływać na szybkość realizacji budowy – to kwestia, z którą zwyczajnie należy się pogodzić. Nieustające deszcze czy nagłe zmiany temperatur mogą nieznacznie wpłynąć na czas potrzebny do sfinalizowania inwestycji.

Metoda i fachowcy 

Jak zminimalizować czas oczekiwania na gotowy do zamieszkania dom? Wpływa na to między innymi wybór projektu, a także dobór odpowiednich fachowców. Przygotowanie samej działki pod budowę zajmuje zazwyczaj kilka dni, a długość kolejnych etapów znacznie się różni w zależności od konkretnego planu. Jeżeli jednak oddajemy projekt do realizacji w ręce doświadczonych specjalistów, możemy mieć pewność, że praca będzie wykonana w odpowiednim czasie i z pożądanym skutkiem.

Sama metoda budowania także ma spory wpływ na szybkość powstawania budynku. W przypadku metody gospodarczej zależy od nas wiele prac, co wymaga dodatkowych nakładów czasowych. Metoda zlecona polega natomiast na pozostawieniu wszystkiego pod opieką wykonawców, którzy doprowadzają dom do odpowiedniego stanu.

 

 

Kolejną kwestią jest także sama technika wykorzystana w trakcie budowy. Do najszybszych sposobów należą konstrukcje prefabrykowane oraz domy z bali.

Dom energooszczędny 

Postawienie na projekt tego typu niekoniecznie oznacza wydłużenie czasu budowy. Domy energooszczędne są w pewien sposób bardziej wymagające, jednakże już na etapie samego projektu są przygotowane tak, by czas budowy był jak najniższy. Przy nowych wymaganiach technicznych na rok 2021 konieczne jest stawianie na jak najmniejsze zużycie energii – większość projektów spełnia te wymagania już od dłuższego czasu. Dobrze dobrani fachowcy poradzą sobie z tym bez problemu. Podstawą jest oczywiście profesjonalizm, który pomoże w przyszłości zapewnić jak największy komfort mieszkańcom. Dowiedz się, co oferują energooszczędne domy – sprawdź plany i przekonaj się samodzielnie, jak wiele korzyści niesie ze sobą taka inwestycja.