Jak przygotować się na wakacyjny relaks – sprawdzamy stylowe leżaki ogrodowe

20 czerwca 2022

Wiosna w pełni, a ty nie masz na czym wypoczywać w ogrodzie? Pora na szybkie nadrobienie braków! Podpowiemy ci, jakie leżaki ogrodowe są najczęściej wybierane i kiedy warto kupić hamak lub huśtawkę.

 


Leżanki ogrodowe – połączenie funkcji hamaka lub fotela z zadaszonym łóżkiem. Leżanka, jak sama nazwa wskazuje, służy do leżenia – może być płaska (tkanina lekko ugnie się pod ciężarem ciała) lub sztywna, wyprofilowana. W każdej wersji górną częścią jest dołączony daszek z możliwością regulacji kąta nachylenia.

Leżaki ogrodowe – bez nich wypoczynek nie będzie w pełni udany

W samej nazwie „leżak” kryje się najważniejsze – to nie jest mebel, w którym można przyjąć wyłącznie pozycję siedzącą wyprostowaną. Na leżaku można się wymościć w pozycji półsiedzącej, co bardzo sprzyja relaksowi. Niektóre leżaki można rozłożyć na płasko jak łóżko i trzeba przyznać, że takie cieszą się dużym powodzeniem. To uniwersalne meble, które można wykorzystać dwojako – jako siedzisko lub leżankę. Sprawdzą się między innymi w mniejszych ogrodach i na działkach.

 

Bujane leżaki ogrodowe, fot. Ogrodosfera.pl

Leżak leżakowi nierówny. Do najczęściej wybieranych rodzajów należą:

– Leżaki ogrodowe bujane – kształtem i sposobem siedzenia przypominają klasyczne leżaki, ale w dolnej części mają łukowato wygięty stelaż. Korzystanie z takiego leżaka przypomina siedzenie w fotelu bujanym.

– Leżaki technorattanowe z materacem lub bez – do złudzenia przypominają leżaki znane z polskich plaż, oczywiście w wersji bez materaca. Mają ruchome oparcie, które można ustawić w dowolnej pozycji, dzięki czemu na leżaku można siedzieć jak na krześle lub leżeć.

– Leżaki ogrodowe z drewna – stylizowane na stare, idealne do ogrodów zaaranżowanych bardziej retro.


Klasyczny leżak z drewna akacjowego, fot. Ogrodosfera.pl

 

– Leżanki ogrodowe – połączenie funkcji hamaka lub fotela z zadaszonym łóżkiem. Leżanka, jak sama nazwa wskazuje, służy do leżenia – może być płaska (tkanina lekko ugnie się pod ciężarem ciała) lub sztywna, wyprofilowana. W każdej wersji górną częścią jest dołączony daszek z możliwością regulacji kąta nachylenia.

 

Dwuosobowa bujana leżanka ogrodowa, fot. Ogrodosfera.pl

 


Leżanki występują w wersji jedno lub dwuosobowej, można się dokładnie zapoznać z ich parametrami tutaj https://ogrodosfera.pl/lezaki-ogrodowe. Przydają się przy wspólnym relaksie w ogrodzie.

Czy warto ustawić w ogrodzie huśtawkę?

Huśtawka to bardzo często widywany element wyposażenia ogrodu, bo też i przyjemność z korzystania z takowej jest dość duża. Niemal na każdego człowieka delikatne bujanie działa uspokajająco, stąd chęć korzystania z huśtawki.

Nowoczesne huśtawki ogrodowe z grubsza można podzielić na dwie grupy:

– zadaszone meble przypominające ławkę zawieszoną na poprzecznym pręcie za pomocą dwóch uchwytów;

– jednoosobowe huśtawki kształtem przypominające kulę lub gniazdo, umieszczone na specjalnych stelażach.

W tej drugiej wersji można liczyć na delikatne kołysanie na wietrze, ponadto taka huśtawka może się bujać w różnych kierunkach.

Którą wybrać? Na pewno huśtawkę trzeba dopasować do aranżacji ogrodu – w nowoczesnym lepiej sprawdzi się kula, w tradycyjnych ogrodach lepiej wyglądają zwykłe huśtawki – ławki z oparciem.

 

Materiałowy hamak na drewnianym stelażu, fot. Ogrodosfera.pl

 

Hamak do ogrodu – tak czy nie?

Leżenie w hamaku ma wiele zalet, począwszy od zwykłej przyjemności, skończywszy na dobroczynnym wpływie na obolałe plecy i kręgosłup. Niegdyś hamaki po prostu przywiązywano do drzew, dziś mamy do dyspozycji specjalne stelaże.

Hamak to doskonały pomysł na drzemkę po pracy lub po prostu na odpoczynek. Można go wkomponować zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne urządzenie ogrodu. Jeśli tylko mamy miejsce, na pewno warto zainwestować w hamak. Warto też pamiętać, że stelaż z hamakiem można ustawić również na tarasie.

Tags