• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Jak wybrać fotografa ślubnego i nie żałować. Siedem rzeczy, które musisz sprawdzić

8 sierpnia 2021

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Warto zadbać o odpowiednie udokumentowanie tych chwil poprzez właściwy wybór fotografa ślubnego. Dobrze jest dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

 

1. Sprawdź portfolio

Najbardziej istotną kwestią podczas wyboru fotografa ślubnego z całą pewnością jest jego portfolio. Zdjęcia ślubne wykonywane przez daną osobę powinny podobać się klientom i być w ich guście. Zdjęć wykonywanych przez konkretnego fotografa nie da się w obiektywny sposób ocenić, ponieważ każdy człowiek jest inny. Ma odmienny gust, indywidualne preferencje, swój własny styl. Każdemu człowiekowi może się podobać coś innego, dlatego przed wyborem fotografa ślubnego warto sprawdzić jego pracę oraz ocenić, czy są one wykonywane w preferowanym stylu.

2. Zapoznaj się z zakresem oferty

Przed wyborem fotografa ślubnego powinno się w dokładny sposób sprawdzić jego ofertę oraz rzeczy, które są w niej zawarte. Oferty poszczególnych usługodawców mogą bardzo się od siebie różnić, dlatego dobrze jest upewnić się, czy znajdują się w nich wszystkie elementy, na których najbardziej zależy parze młodej. W obecnych czasach najczęściej można znaleźć w ofercie fotografów ślubnych kilka różnych pakietów, które różnią się między sobą na przykład zawartością zdjęć oraz czasem ich wykonywania. Im więcej usług znajduje się w danym pakiecie, tym będzie miał on wyższą cenę.

3. Zrozumienie potrzeb młodej pary

Bardzo istotną kwestią podczas wyboru fotografa na ślub jest również jego osobowość, a także umiejętność dogadania się i zrozumienia potrzeb. Reportaż ze ślubu oraz wesela bardzo często obejmuje intymne chwile, które są pełne emocji. Dlatego do realizacji takiego zadania należy wybrać osobę, której się ufa i w obecności której nie trzeba będzie się krępować. Dzięki temu na pewno powstaną unikalne zdjęcia, które staną się fantastyczną pamiątką.

4. Prosta i symetryczna umowa

Kolejnym ważnym elementem wyboru fotografa ślubnego jest również sporządzenie rzetelnej umowy na piśmie. Powinny być w niej zawarte wszystkie aspekty świadczonych usług. Umowa z fotografem powinna być jasna oraz w pełni przejrzysta. Nie musi być zbyt długa, jednak klienci powinni ją w pełni rozumieć. W umowie zawarte są prawa i obowiązki obu stron. Również obie strony są dzięki niej odpowiednio zabezpieczone na wypadek różnych niespodziewanych zdarzeń.

5. Referencje od innych młodych par

Fotograf ślubny powinien mieć również dobre referencje, dlatego powinno się zwrócić szczególną uwagę na kwestie z tym związane. Opinie o danym fotografie można zdobyć na różne sposoby. Można zapytać o nieznajome osoby, jednak w obecnych czasach bardzo często opinie o konkretnych usługodawcach umieszczane są w Internecie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z informacjami na forach internetowych lub grupach. Dzięki temu będzie się miało pewność podjęcia dobrej decyzji.

6. Adekwatna cena

Dla wielu narzeczonych bardzo duże znaczenie ma także cena usług realizowanych przez fotografa. Bardzo często fotograf ślubny ma w ofercie różne pakiety usług, które różnią się ceną. W tym przypadku możliwe jest wybranie zarówno droższego fotografa z tańszym pakietem, jak i tańszego fotografa z droższym pakietem. Przed wyborem fotografa należy również przeanalizować swój budżet oraz określić kwotę, jaką można przeznaczyć na ten cel.

7. Odpowiednie duże doświadczenie

Podczas wyboru fotografa ślubnego warto również sprawdzić jego doświadczenie. Fotograf, który ma stosunkowo duże doświadczenie, na pewno będzie znał wszystkie aspekty realizowanych usług. Jednak fotograf z małym doświadczeniem zawodowym również może robić fantastyczne reportaże ślubne. Dlatego od doświadczenia danego fotografa ważniejsze jest jego portfolio. I to na nie w szczególności powinno się zwrócić uwagę. Doświadczenie jest kwestią drugorzędną, jednak warto się również z nim zapoznać.

Tekst powstał we współpracy z fotografem Dominikiem Musiałkiem, właścicielem strony www.fotograf-radom.pl

Tags