• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kaziki 2020. Kto dostanie nagrodę św. Kazimierza? Kto wygra test?

26 stycznia 2020

Można już zgłaszać kandydatów do XII edycji Nagrody im. Św. Kazimierza, przyznawanej co roku podczas obchodów święta patrona miasta – Kazików, a także drużyny do VII Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu. I jedne, i drugie zgłoszenia przyjmuje Resursa.

 

W ubiegłym roku Nagrodę im. św. Kazimierza otrzymał Klasztor oo. Bernardynów w Radomiu (fot. archiwum)

W ubiegłym roku Nagrodę im. św. Kazimierza otrzymał Klasztor oo. Bernardynów w Radomiu (fot. archiwum)

 

Nagrodę im. Św. Kazimierza mogą otrzymać osoby, stowarzyszenia lub organizacje, które wykazały się w roku poprzednim, czyli 2019, wybitnymi dokonaniami w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Warto podkreślić, że komisja konkursowa szczególną uwagę zwraca na to, czy wskazane we wniosku działania i osiągnięcia kandydata dotyczą konkretnie minionego roku oraz jaka była liczba odbiorców podjętych przez niego inicjatyw.

Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą tylko na właściwym wniosku, który można pobrać na stronie www.resursa.radom.pl.

Co wiesz o Radomiu?

Wielki Test Wiedzy o Radomiu od kilku lat stanowi stały element Kazików, święta ku czci patrona Radomia i diecezji radomskiej. Św. Kazimierz to także patron Litwy, a Radom od lat współpracuje z Rejonem Wileńskim. Dlatego Kaziki to doskonała okazja, by przypominać te związki.

Podczas testu kilkadziesiąt trzyosobowych drużyn zgromadzonych w Resursie odpowiada na pytania dotyczące Radomia, jego historii i dnia współczesnego. Test składa się z czterech rund, po 15 pytań każda. Po ostatniej rundzie poznajemy zwycięską drużynę i dwie kolejne, które zajęły drugie i trzecie miejsce.  Zwycięska drużyna ma honor przekazać na rzecz wybranej polskiej szkoły na Litwie dar. O tym, co jest najbardziej potrzebne szkołom, informują one same. Dotychczas do placówek w Zujunach, Pakienie i Wilnie przekazano sprzęt komputerowy, zaś do Miednik Królewskich – żaluzje okienne. W tym roku organizatorzy pragną wspomóc polską szkołę podstawową w Ciechanowiszkach, w rejonie wileńskim.

Tegoroczna edycja Testu odbędzie się w niedzielę, 1 marca, o godz. 13 w Sali Widowiskowej Resursy.

Zgłoszenia do VII Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu przyjmowane będą od 27 stycznia do 7 lutego pod adresem: zgloszenia@resursa.radom.pl.

kat

Tags

Dodaj komentarz