• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kolejna firma chce więcej pieniędzy od miasta. Wykonawca remontu kamienic Deskurów poszedł do sądu

27 lutego 2019

Betonox Construcion, firma która odnawia kamienice Deskurów na Mieście Kazimierzowskim złożyła w Sądzie Okręgowym w Radomiu pozew przeciwko gminie. Wnosi albo o rozwiązanie umowy na renowację zabytkowego obiektu, albo o ewentualne podwyższenie o 7 mln zł wartości kontraktu.

 

deskur

 

Jak poinformował podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej wiceprezydent Konrad Frysztak, swoje oczekiwania firma uzasadnia głównie wzrostem cen za materiały budowlane, które mają skutkować kosztami dla wykonawcy.

Radni interesowali się, dlaczego prezydent dopiero teraz informuje ich o sytuacji, skoro Betonx Construcion skierował pozew do sądu jeszcze 23 listopada 2018 roku. Wiceprezydent Frysztak zapewniał, że do magistratu dokumenty wpłynęły dopiero 1 lutego, a od tamtej pory nie było sesji, na której mógłby powiadomić radę. – Mamy 30 dni na odpowiedź – zaznaczył.

Przypomnijmy: prace przy kamienicy Deskurów rozpoczęły się na początku maja 2017, wykonawca miał na ich realizację zgodnie z umową 14 miesięcy. Ale podczas remontu pojawiły się, liczne kłopoty i Betonox Construcion wystąpił o przedłużenie terminu. W sumie umowę aneksowano aż trzykrotnie.

Wiceprezydent Frysztak twierdzi, że dla miasta obowiązującym terminem zakończenia robót jest koniec maja, a rozliczenia z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych – koniec lipca, bo miasto wystąpi do Jednostki o wydłużenie terminu. – Ale złożenie pozwu powoduje, że nie możemy podać ostatecznego terminu – przyznał.

Miasto dostało na remont Deskurów 19,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 3, 6 mln zł z budżetu państwa. Pierwotnie rewitalizacja zespołu kamienic miała kosztować ponad 43 mln zł.

Radni chcieli wiedzieć, skąd gmina weźmie dodatkowe pieniądze, których oczekuje Betonox Construcion. – One są na koncie projektu i możemy je pozyskać, jeśli wartość kontraktu będzie wyższa. I prawdopodobnie tak się stanie – uspakajał Konrad Frysztak.

Przypomnijmy: kamienica Deskurów to druga po Radomskim Centrum Sportu inwestycja, z którą miasto ma ogromne problemy. Prezydent Radosław Witkowski zapowiedział, że do końca lutego zapadnie decyzja, czy konsorcjum firm ROSABUD i Maxto będzie budowało halę widowiskowo-sportową i stadion Radomiaka, czy zostanie rozpisany nowy przetarg w tej sprawie.

bdb

Tags

Dodaj komentarz