• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kolejne podejście do opłat za wywóz śmieci. Stawki mają wzrosnąć o 77 procent

19 listopada 2019

Prezydent nie daje za wygraną i wraca do radnych z propozycjami wyższych cen za wywóz odpadów komunalnych. Na poprzednie, wyższe o około 120 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących stawki, radni PiS nie zgodzili się. Teraz podwyżka ma wynieść około 77 proc.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

Ile zapłacimy?

Miasto chce, by za wywóz odpadów – jeśli są one niesegregowane – z domów jednorodzinnych do 30 m kw – płacić 13 zł od gospodarstwach jednoosobowych; 30 zł od wieloosobowych; od 30,01 do do 70 m kw –  19 zł (jednoosobowe) i 50 zł (wieloosobowe); powyżej 70,01 m kw – 28 zł (jednoosobowe) i 70 zł (wieloosobowe).

Jeśli mieszkamy w zabudowie wielorodzinnej, segregujemy śmieci i są one odbierane w sposób selektywny, stawki miałyby wynosić: dla jednoosobowego gospodarstwa domowego do 30 m kw – 12 zł, wieloosobowego – 29 zł; od 30,01 m kw do 70 m kw 17 zł (w jednoosobowym) i 40 zł w wieloosobowym; powyżej 70,01 m kw odpowiednio 26 zł i 54 zł.

Średnio o 77 procent więcej

W budżecie Radomia z tytułu gospodarki odpadami komunalnymi zostały zaplanowane dochody 36 mln zł i jest to kwota wyższa niż obecnie. Teraz do kasy miasta z tego tytułu wpływa 21 ml zł.

– Te dochody są mniejsze niż proponowaliśmy na poprzedniej sesji rady miejskiej. Wtedy ta kwota była planowana na 43 mln zł – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik. I wyjaśnia, z czego wynika ta różnica. – Po pierwsze zrezygnowaliśmy ze zwiększonej częstotliwości odbioru odpadów segregowanych, przede wszystkim papieru. Ta zwiększona częstotliwość nie była uwzględniona w przetargu na transport śmieci, więc była to dodatkowa kwota około 2 mln zł. A kolejne dotyczy opłat za gromadzenie odpadów na składowisku. W poprzednio proponowanej uchwale te koszty symulowaliśmy z uwzględnieniem bardzo prawdopodobnej podwyżki składowania od stycznia 2020 roku. W nowej propozycji jest to skalkulowane na poziomie obecnych wydatków za składowanie – tłumaczy wiceprezydent. Jednocześnie zaznacza, że tzw. opłaty marszałkowska (bo o niej tu mowa) z pewnością wzrośnie.

Jerzy Zawodnik wyraża nadzieję, że radni zobaczą, że te kwoty mają duży wpływ na złożenie budżetu i tym razem zgodzą się na podwyżki.

Podwyżka za wywóz śmieci ma wynieść od stycznia 2020 roku około 77 proc. Radni decydują o wysokości stawek na sesji 26 listopada.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz