• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kolejny obraz Jacka Malczewskiego w kolekcji radomskiego muzeum

31 maja 2018

Portret Marii Heydel namalowany przez Jacka Malczewskiego w 1892 roku wzbogacił kolekcję dzieł artysty w radomskim muzeum jego imienia. Obraz został zakupiony w domu aukcyjnym Polswiss Art za 85 tys. zł za pieniądze z budżety Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Obraz prezentuje marszałek Struzik

Obraz prezentuje marszałek Struzik

 

Uroczyste przekazanie obrazu odbyło się w z udziałem marszałka Mazowsza Adama Struzika.

Portret Marii Heydel Malczewski namalował w technice olejnej, na desce o niewielkich wymiarach: 40,5 na 33 cm. Modelka to Maria Borowska, z domu Skarbek, która w roku powstania obrazu wyszła za mąż za barona Zdzisława Heydla, tym samym stając się częścią rodziny spokrewnionej z Malczewskimi. Dlatego portret ma wagę pamiątki rodzinnej, która doskonale wpisuje się w profil kolekcji malarstwa i archiwaliów związanych z osobą Jacka Malczewskiego, od lat pozyskiwanych i gromadzonych w radomskim muzeum.

– Maria Heydel na tym portrecie jest bardzo młodą kobietą. Ma zaledwie osiemnaście lat. Jej ślub zz baronem Heudlem odbył się 27 października 1892 roku w Krakowie. A potem Maria została matką Adama Heydla (1893 – 1941), ekonomisty i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego ,autora pierwszej całościowej monografii życia i twórczości Jacka Malczewskiego. W tej publikacji znalazła się kolorowa reprodukcja portretu, znajdującego się wówczas w kolekcji Adama Heydla – wyjasnia Paulina Szymalak-Bugajska – kierownik działu sztuki dawnej w „Malczewskim”.

Kolekcja dzieł Malczewskiego w Radomiu jest trzecią co do wielkości w Polsce. Łącznie placówka zgromadziła 46 prac znakomitego artysty.

bdb, kat

 

Tags

Dodaj komentarz