• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Kolejny wniosek miasta o rządowe pieniądze. Tym razem na wiadukt i SOR

1 października 2020

O przyznanie łącznie 102 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wnioskuje do premiera miasto. 75 mln zł chce przeznaczyć na budowę wiaduktu w ul. Lubelskiej, a 27 mln zł na rozbudowę SOR-u w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

 

Wiadukt nie był praktycznie remontowany od czasu powstania przed kilkudziesięcioma laty

 

- W miejscu wiaduktu ma powstać tak naprawdę węzeł przesiadkowy obsługujący lotnisko. Jest to niezbędny element dla rozwoju i obsługi komunikacyjnej Portu Lotniczego. Liczę na to, że ten wniosek znajdzie uznanie i pieniądze trafią do Radomia - poinformował wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Przypomnijmy: obecny wiadukt będzie zburzony, a w jego miejsce powstanie zupełnie nowy obiekt w ciągu ul. Lubelskiej nad torami linii kolejowej nr 8. Na początku 2019 roku Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg na projekt przebudowy wiaduktu, kolejnym ma być sama realizacja inwestycji. Nowy wiadukt ma mieć szerokość około 20 m. Poszerzenie to pozwoli na zmieszczenie na nim czterech pasów ruchu (dwóch w każdym kierunku) oraz ciągów pieszo-rowerowych po obydwu stronach jezdni. Usytuowany zostanie tu także przystanek kolejowy Radom Wschodni. Peron wyspowy będzie zlokalizowany pod wiaduktem. Powstaną tu także schody ruchome i winda. Dokumentacja projektowa na nie miała być gotowa, zgodnie z zapewnieniami PKP PLK, które modernizują linię kolejową nr 8, w połowie września tego roku.

Ile będzie kosztować SOR?

Drugim wnioskiem złożonym do Funduszy Inwestycji Lokalnych jest opiewająca na 27 mln zł rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy placówce przy ul. Tochtermana.

- Chcemy, by na SOR-ze zostały wydzielone bezpieczne strefy dla poszczególnych grup pacjentów. Mamy już rozstrzygnięty przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Pod koniec roku powinniśmy poznać szacunkowy koszt inwestycji - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Przypomnijmy: miasto wnioskuje już o drugą transzę pieniędzy z rządowego funduszu. Na koncie gminy jest już kwota ponad 22 mln zł przeznaczona na inwestycje. - Za te pieniądze planujemy m.in. przebudować ulicę Marii Fołtyn i zbudować nowy żłobek - informował prezydent Radosław Witkowski.

kat, bdb

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *