• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Koronawirus. Policja i żołnierze WOT sprawdzają osoby w kwarantannie

24 marca 2020

Policjanci cały czas sprawdzają jaki jest stan kilkuset mieszkańców województwa mazowieckiego, którzy pozostają w kwarantannie. Funkcjonariuszy z radomskiej komendy wpierają żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej. Policyjne radiowozy jeżdżą też po ulicach miasta; przez megafony nadawany jest komunikat, by pozostać w domu.

 

 

 

kwaran

 

Jak czytamy na stronie mazowieckiej policji, jednym z zadań funkcjonariuszy jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się pod wskazanym adresem. Policjanci i żołnierze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. Korzystają z telefonów komórkowych. Radomscy policjanci patrolują także okolice szpitali, by w razie potrzeby podjąć natychmiastową interwencję.

Osoby poddane kwarantannie mogą ułatwić policjantom pracę, ściągając aplikację „Kwarantanna domowa”. „Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – będzie SMS-em wysłana prośba o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie. Aplikację można pobrać na telefony z androidem oraz systemem iOS” – podaje policja.

Po radomskich ulicach jeżdżą też funkcjonariusze w radiowozach, którzy przez megafon przekazują prośbę do mieszkańców, by nie gromadzili się w większych grupach, a najlepiej pozostali w domach.

kat, bdb

Fot. KWP Radom, MojRadom.pl

Tags

Dodaj komentarz