• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Kuźnia talentów”. O Orianie Fallaci i Teresie Torańskiej z Remigiuszem Grzelą i Magdą Mołek

21 listopada 2019

MOK „Amfiteatr” zaprasza dzisiaj, 21 listopada, na jedno z ostatnich wydarzeń realizowanych pod szyldem „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne – kontynuacja”. Będzie to spotkanie z autorem książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” Remigiuszem Grzelą.uszem Grzelą. Prowadzenie Magdalena Mołek.

 

Podwojne zycie reporterki

 

Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Torańska bardziej empatyczna, ostra, ale nieprzekraczająca normy, Fallaci bezkrytyczna, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały. Dzięki Remigiuszowi Grzeli spotkali się z nimi czytelnicy – w książce „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”. Autor stworzył wyrazisty, przejmujący portret wielkich dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać. Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc nam w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Ustrzec przed popełnianiem wciąż tych samych błędów. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy (opis od wydawcy).

Teksty Fallaci i Torańskiej wciąż stanowią diagnozy. Ta książka to również zachęta, by po nie sięgać, by o nich rozmawiać, a nawet się o nie pokłócić. Ale nie pozwolić, by płynąca z nich wiedza o świecie i ludziach poszła na marne. Zwłaszcza w coraz bardziej niespokojnych czasach. Remigiusz Grzela jest również autorem monodramu pt. „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”. Spektakl w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk można obejrzeć w Studio Teatrgaleria w Warszawie

Początek o godz. 18 w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1.

 

Tags

Dodaj komentarz