• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Laboratorium do produkcji amfetaminy działało na terenie powiatu szydłowieckiego

2 marca 2019

„Fabrykę” narkotyków, która była częścią interesu prowadzonego przez przestępców z Warszawy zlikwidowali na terenie powiatu szydłowieckiego stołeczni policjanci. W jednej miejscowości na tym terenie został wynajęty dom, gdzie powstała linia do produkcji BMK.

 

 

 

Łącznie funkcjonariusze zlikwidowali dwa narkotykowe laboratoria, magazyn do przechowywania środków odurzających oraz zatrzymani 27 osób. Wszyscy podejrzani trafili do aresztu.

Jak informuje zespół prasowy KWP w Radomiu, policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością narkotykową współpracując z funkcjonariuszami z radomskiego wydziału „antynarkotykowego” ustalili, że na terenie województwa mazowieckiego działa grupa, która zajmuje się produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Dzięki pracy operacyjnej ustalono miejsca, gdzie mogą być produkowane narkotyki, osoby wchodzące w skład grupy, role jakie odgrywają, a przede wszystkim to, w jaki sposób został zorganizowany nielegalny proceder.

Już w sierpniu ubiegłego roku policjanci dotarli do pierwszego miejsca, gdzie – jak wynikało z ich informacji – wytwarzane są narkotyki. W domu na terenie powiatu wołomińskiego znajdowały się trzy linie technologiczne służące do produkcji amfetaminy. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam urządzenia o dużej wydajności, takie jak: beczki, termostaty, grzałki, silniki, zawory, sterowaną elektrycznie czaszę grzewczą oraz odczynniki chemiczne. Przejęto prawie 50 kg amfetaminy oraz 15 l prekursora BMK, z którego można wyprodukować kolejnych 30 kg tego narkotyku oraz 2 l substancji, z której można wytworzyć jeszcze 9 kg substancji psychotropowej. Czarnorynkową wartość zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę około 2 mln zł. Do sprawy zatrzymano czterech mężczyzn.

Z informacji policjantów wynikało, że podobna „fabryka”, z której uczyniono stałe źródło dochodu powstała również na terenie powiatu szydłowieckiego. Jak ustalono, w jednej miejscowości na tym terenie został wynajęty dom, gdzie powstała linia do produkcji BMK. Wszytko wskazywało na to, że osoby które mają związek z tym nielegalnym procederem, zorganizowały również narkotykowy magazyn w garażu na warszawskich Bielanach. W tym miejscu miała być przechowywana „gotowa” amfetamina oraz płynna jej wersja.

Na terenie posesji w powiecie szydłowieckim funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn. Okazało się, że w jednym z pomieszczeń gospodarczych jest produkowana amfetamina. Policjanci odkryli tam metalowy reaktor z pracującą chłodnicą zwrotną, mieszadłem i termometrem. Następnie funkcjonariusze udali się do miejsca, gdzie mogły być przechowywane gotowe narkotyki. W garażu na warszawskich Bielanach znaleźli prawie 0,5 kg 4-CMC oraz blisko 1,5 kg mefedronu.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty m.in. za wytworzenie znacznej ilości prekursora w postaci BMK i uczynienia sobie z tego przestępstwa stałego źródła dochodu. Dwóch z nich odpowie także za obrót znaczną ilością substancji psychotropowej.

W ręce policji trafiło też kolejnych 20 osób zaangażowanych w nielegalny proceder. Podejrzanym przedstawiono m.in. zarzuty za wewnątrzwspólnotowy przywóz na teren RP substancji psychotropowej w łącznej ilości nie mniejszej niż 20 l amfetaminy, wytworzenia amfetaminy w ilości łącznej nie mniejszej niż 400 kg oraz wprowadzenia do obrotu co najmniej 560 kg amfetaminy, 120 kg marihuany i 6 kg mefedronu. Wszyscy mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani przez sąd.

Śledztwo prowadzone w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga ma charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

kat

Fot. i wideo KWP Radom

Tags

Dodaj komentarz