Laryngolodzy z Józefowa zrekonstruowali zaatakowany przez nowotwór język pacjenta

14 października 2021

Laryngolodzy ze szpitala na Józefowie przeprowadzili pierwszą w regionie radomskim operację  rekonstrukcji języka i dna jamy ustnej u pacjenta z rakiem tych narządów. 52-letni radomianin wraca do zdrowia. Lekarze apelują, by – jeśli pojawią się niepokojące objawy – nie zwlekać z wizytą.

 

fot. MSS Radom

 

Ten skomplikowany zabieg wykonali specjaliści z Klinicznego Oddziału Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej pod kierownictwem prof. Kamala Morsheda. Usunęli nowotwór języka i zrekonstruowali dwie trzecie całości narządu wraz z dnem jamy ustnej. To pierwszy tego typu zabieg wykonany w regionie radomskim, w którym zastosowano do odbudowy języka i dna jamy ustnej płat skórno-powięziowy z uda z mikrozespoleniem naczyń. Zabieg się udał. Mężczyzna powraca do zdrowia – zaczyna mówić i jeść tak jak wcześniej.

Nowotwór był zaawansowany

- Pacjent trafił do nas z zaawansowanym nowotworem języka. Operacja trwała około dziewięciu godzin. Polegała na usunięciu guza dwóch trzecich języka, wycięcia części dna jamy ustnej i węzłów chłonnych po lewej stronie szyi oraz rekonstrukcji języka i części dna jamy ustnej. Do rekonstrukcji zastosowano płat pobrany z uda. Zabieg przeprowadzały dwa zespoły lekarskie: jeden zajął się usunięciem nowotworu, a drugi rekonstrukcją – wyjaśnia prof. Kamal Morshed, kierownik oddziału.

Operację wykonali  prof. Kamal Morshed oraz dr Witold Olszański wraz z zespołem. Tego typu zabiegi wymagają niezwyklej precyzji, doświadczenia, wiedzy, umiejętności oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu medycznego.

- Rekonstrukcja dna jamy ustnej wymagała użycia zestawu narzędzi do mikrozespolenia naczyń oraz mikroskopu operacyjnego. To niezbędne urządzenia do zespolenia tętnic i żył o średnicy około 1,5 mm. Dzięki temu płat przednio-boczny uda przeszczepiony na miejsce ubytku po usunięciu guza staje się ukrwiony. Niektóre kliniki w Polsce wykonujące takie operacje wspomagają się doświadczeniem lekarza chirurga plastycznego – w przypadku, naszej kliniki nie ma takiej potrzeby – jesteśmy na tyle doświadczonym zespołem, że te operacje realizujemy we własnym zakresie i to z powodzeniem – podkreśla prof. Morshed.

Pacjenci przychodzą za późno

Rekonwalescencja pacjenta po operacji usunięcia raka języka i rekonstrukcji języka trwa kilka tygodni. Po około tygodniu pacjent zaczyna mówić – wraca do tej sprawności niemalże w stu procentach. W tym też czasie zaczyna połykać ślinę. Przez pierwsze dni po zabiegu jest karmiony przez zgłębnik nosowo-żołądkowy, a po dwóch, trzech tygodniach od operacji może już zacząć przyjmować pokarmy doustnie – najpierw w postaci płynnej, a po miesiącu zaczyna normalnie jeść.

Prof. Morshed uczula na objawy zwiastujące zachorowanie na raka języka. - Każda rana na języku, która się nie goi i stan ten trwa dłużej niż trzy tygodnie, już powinna zaniepokoić. Towarzyszy temu ból gardła, który uniemożliwia jedzenie i picie. Niestety pacjenci bagatelizują te objawy. Sądzą, że wyleczą się poprzez farmakologię, kolejne antybiotyki. I często zdarza się, że przychodzą do nas za późno. Dlatego zachęcamy osoby, które borykają się z takimi problemami, do kontaktu z nami. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu prężnie funkcjonuje oddział kliniczny oraz specjalistyczna poradnia laryngologiczna – zachęca prof. Kamal Morshed.

bdb, kat

Tags