• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Ludzie nas widzą

21 października 2006

Andrzej Chaniecki   - Jest Pan szefem radomskiej policji od dwóch lat. Co Pan zrobił, by mieszkańcy czuli się bardziej bezpiecznie?

Andrzej Chaniecki: Od pewnego czasu otrzymuję od radomian mniej niepokojących sygnałów, prośb o interwencję. Jestem przekonany, ze wiąże się to z poprawą bezpieczeństwa w mieście. Ludzie widzą i doceniają pracę wspólnych patroli policji i straży miejskiej, widzą, że interesuje nas to, co dzieje się przed szkołami, że przeciwdziałamy przemocy, rozpowszechnianiu narkotyków.Policjanci są na przystankach autobusowych i w autobusach, często po cywilnemu, lub w zespołach "mieszanych". Wtedy łatwiej zaobserwować rzeczywistą sytuację w danym miejscu. Również podczas rozmów, które prowadze słyszę, że chuligaństwa jest coraz mniej. Choć oczywiście do ideału nam daleko. Ale staramy się niekorzystnym zjawiskom zapobiegać - stąd np. akcja "blokersi". Kontrolujemy wtedy stojących pod klatkami młodych ludzi, wypytujemy co robią itp.

- Czy ta - Pana zdaaniem poprawa - przekłada się na konkretne wyniki? 

Po 9 miesiącach tego roku w rankingu miast najbardziej niebezpiecznych utrzymujemy 5 pozycję na 17 miast wojewódzkich (Radom jest tu brany pod uwagę jako siedziba komendy wojewódzkiej policji); to przyzwoite miejsce. Jeszcze półtora roku temu było ono zdecydowanie gorsze. Niestety, najgorszy wynik mamy w kategorii: rozboje; ich liczba w ciagu 9 miesięcy br. zmalała do porównywalnego okresu roku ubiegłego tylko o 198 przpadków, choć poprawiła się ich wykrywalnośc i wynosi teraz 40 proc. Mniej notujemy w Radomiu także przestępstw kryminalnych, kradzieży mienia, w tym samochodów. Większa jest wykrywalnośc wymienionych przestępstw. Mniej efektów mamy tylko przy wykrywaniu kradzieży z włamaniem. Poprawiło się także zaufanie społeczeństwa do policji; w tej klasyfikacji zajmujemy na Mazowszu 9 miejsce na 28 komend.

- Poprawiają się też warunki pracy policjantów... 

Bardzo cieszymy sie z budynku, które dostaliśmy od miasta na Borkach i gdzie powstanie III komisariat. To będzie naprawdę nowoczesny komisariat, adaptacja obiektu już się praktycznie zakończyła, wkrótce będzie on otwarty. Na wyposażenie przeznaczamy 160 tys. zł, w tym 60 będą kosztować same komputery. Obsługa to 60 policjantów. Przebudowujemy także wejście w komisariacie przy ul. 11 Listopada. Za 70 tys. zł urządzimy tu recepcję oraz pokoje przesłuchań.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *