• wiadomości
 • wydarzenia
 • kultura
 • rozrywka

Mazowsze zostanie jednak podzielone? Władze województwa są przeciw

23 lipca 2020

Wraca temat podziału województwa mazowieckiego. Jak podaje m.in. Gazeta Prawna miałoby do tego dojść jeszcze jesienią tego roku, a ustawa w tej sprawie przygotowana przez PiS procedowana w Sejmie jeszcze w lipcu. Wyodrębnienie z wielkiego Mazowsza stolicy i otaczającego ją „obwarzanka” pociągnęłoby konieczność przeprowadzenia nowych wyborów.

   
Adam Struzik mówi kategoryczne "nie"

Adam Struzik mówi kategoryczne "nie"

Nowy podział administracyjny miałby doprowadzić do szybszego rozwoju południowej części Mazowsza także dzięki temu - jak przekonują np. parlamentarzyści PiS - że mógłby on zyskać więcej pieniędzy z europejskiego budżetu na lata 2021- 2028. Całkowicie odmiennego zdania jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Podział Mazowsza na dwa województwa jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny. To cyniczna próba odebrania władzy w regionie, w którym PiS-owi nie udało się wygrać wyborów samorządowych – podkreśla marszałek. Jego zdaniem, osłabione Mazowsze bez metropolii warszawskiej będzie zmuszone utrzymać m.in. 3/4 dróg oraz połowę szpitali i instytucji publicznych za 13 proc. dotychczasowych dochodów. Jest też kolejna kwestia: w wyborach samorządowych w 2018 r. zostało wybranych 51 radnych województwa. Gdyby doszło do podziału, straciliby mandat. – Przerwanie kadencji radnych oznacza naruszenie konstytucji, ustawy o samorządzie wojewódzkim, jak również naruszenie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. Takie pójście na skróty, bez konsultacji społecznych, bez referendum ogólnowojewódzkiego i zapytania wspólnoty mazowieckiej, czy zgadza się na podział Mazowsza na dwa województwa jest prawnie niedopuszczalne. Zarówno zarząd województwa, jak i większość radnych w sejmiku będzie konsekwentnie bronić konstytucyjnych praw, także na poziomie europejskim – zapewnia Adam Struzik. Urząd marszałkowski przygotował szacunki dotyczące wyłączenia metropolii warszawskiej z Mazowsza. Co z nich wynika? Szczegóły tutaj. kat, bdb
Tags

4 odpowiedzi na “Mazowsze zostanie jednak podzielone? Władze województwa są przeciw”

 1. Lidia Molga pisze:

  Akapit pod zdjęciem ,, że mógłby on zyskać więcej pieniędzy z europejskiego budżetu na lata 2001- 2008″ – ten okres to historia -jak można zyskać coś 20 lat do tyłu….Czy ktoś czyta to co pisze?

 2. redakcja pisze:

  Cieszymy się, że Państwo czytacie. Pomyłka – za krtórą przepraszamy – poprawiona.

  Redakcja

 3. Lidia Molga pisze:

  Pomyłka bardzo nieudolnie poprawiona – nie ma budżetu 2021-2018 ( podany przez Państwo 2018 rok dawno minął i wszystkie pieniądze rozdysponowane. Może ktoś by się pofatygował i google podpowie jaka będzie następna perspektywa, lepiej nic nie pisać niż takie bzdury….

 4. Romuald K. Bochyński pisze:

  Mazowsze a województwo mazowieckie to dwa różne pojęcia. Nie można ich utożsamiać, to błąd, niestety nagminnie powtarzany. Marszałek Struzik nie jest marszałkiem Mazowsza tylko województwa mazowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *