• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Miasto nie zapłaciło składek do ZUS. Na sesję wraca sprawa obligacji gminnych

6 grudnia 2018

Prezydent ponownie występuje do rady miejskiej o zgodę na emisję obligacji gminnych. Prawdopodobnie – jak zapowiada Radosław Witkowski – będzie to kwota nieco niższa niż poprzednio. Radni zbiorą się m.in. w tej sprawie w najbliższy wtorek. Wcześniej klub radnych Prawa i Sprawiedliwości poprosił magistrat o wyjaśnienie wielu kwestii dotyczących wydatków miasta.

 

Co zrobią radni?

Co zrobią radni?

 

Przypomnijmy: na poprzedniej sesji radni głosami Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzili się, by miasto wyemitowało obligacje na kwotę niecałych 40 mln zł. Oczekiwali od prezydenta, że przedstawi „faktyczny” stan finansów miasta, kwestionowali jego słowa, że zabraknie pieniędzy m.in. na wypłatę wynagrodzeń, pokrycie faktur za wywóz śmieci, wyżywienie i opiekę w domach pomocy społecznej. Niecałe 40 mln zł miało być przeznaczone na pokrycie deficytu w kasie gminy, który radni poprzedniej kadencji zapisali w styczniu w uchwale budżetowej. Teraz prezydent Witkowski nie przekonał radnych, że taka decyzja jest realizacją podjętych wcześniej uchwał, ani że emisja obligacji gminnych to korzystniejsze rozwiązanie, niż zaciąganie kredytu bankowego.

Gmina nie zapłaciła w terminie składek ZUS

Prezydent Witkowski podkreśla, że decyzje radnych z poprzedniej sesji uniemożliwiły gminie realizację wielu zobowiązań finansowych. – Te decyzje odczytuję jako szkodliwe, nierzetelne i absolutnie nie będące w interesie miasta i mieszkańców. Liczę na dobrą współpracę i opamiętanie się – przyznaje prezydent. Zapewnia, że on i jego urzędnicy będą przygotowani, by udzielić radnym PiS odpowiedzi na każde pytanie dotyczące finansów miasta. – We wtorek odbyło się prezydium rady miejskiej, radni wyartykułowali wobec skarbnika pana Szlachetki swoje oczekiwania i zobowiązałem wszystkich współpracowników, by pozyskali jak najwięcej danych szczegółowych – mówi Witkowski, powtarzając, że finanse miasta są transparentne.

Prezydent zapowiada jednocześnie, że najprawdopodobniej magistrat będzie aktualizować wysokość kwoty, na jaką wyemitowane byłyby obligacje. – Bo czas biegnie, zmieniają się realia finansowe. Do 5 grudnia powinniśmy np. zapłacić składki do ZUS i złożyliśmy wniosek o prolongowanie tego terminu na 1 marca 2019 roku, żeby mieć czas na zrealizowanie tych zobowiązań – wyjaśnia prezydent. Uważa, że miasto jest w trakcie kryzysu wizerunkowego. –  Bo jak to wygląda: duże miasto nie zapłaciło składek do ZUS? Mnie się to w głowie nie mieści, ale radnym PiS się to mieści – komentuje Radosław Witkowski.

Magistrat obawia się również o to, czy będzie w stanie zapłacić wykonawcy trasy N-S. – Walczymy o to, by rozliczyć tę inwestycję, rozliczyć subwencję tak, abyśmy nie byli narażeni na utratę możliwości pozyskania subwencji drogowych w kolejnych latach z Ministerstwa Transportu – tłumaczy prezydent Witkowski.

Przed wtorkową sesją nie są przewidziane żadne spotkania prezydenta z radnymi Prawa i Sprawiedliwości.

Bożena Dobrzyńska

Tags

Dodaj komentarz