• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Minister Macierewicz przkazał zapomogi uczestnikom Czerwca ’76. A dla Radomia obiecał inwestycje

15 października 2016

59 byłych pracowników Zakładów Metalowych „Łucznik”, którzy uczestniczyli w proteście robotniczym 25 czerwca 1976 roku otrzymało zapomogi ufundowane przez Polską Grupę Zbrojeniową. Pieniądze – po 2, tys. zł – pochodzą ze specjalnego funduszu wsparcia utworzonego przez PGZ.

 
Minister Macierewicz dziękował uczestnikom radomskiego protestu

Minister Macierewicz dziękował uczestnikom radomskiego protestu

  W sumie 59 osobom, które wcześniej złożyły wnioski o przyznanie pomocy finansowej, Polska Grupa Zbrojeniowa przekazała 147,5 tys. zł. Zapomogi uczestnikom radomskich wydarzeń uroczyście przekazał w Fabryce Broni w Radomiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wsparcie finansowe otrzymały osoby, które po Czerwcu 1976 r. zostały zwolnione z pracy bez możliwości podjęcia zatrudnienia w innym miejscu, trafiły do aresztów i więzień, doświadczyły krzywdy fizycznej na skutek przechodzenia przez tzw. ścieżki zdrowia oraz pobicia przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej. - Sowiecka władza odbierała Polakom możliwości do życia, odbierała im nie tylko wolność, ale także podstawowe rzeczy, niezbędne do przetrwania. Wy mieliście odwagę, żeby powiedzieć komunistycznemu reżimowi „nie”. Wy mieliście w sobie siłę, żeby przeciwstawić się bestialstwu i niesprawiedliwości, jednocześnie całemu narodowi polskiemu dając nadzieję na odzyskanie suwerenności i niepodległości. Wasze bohaterstwo nie zostało i nie zostanie zapomniane. Jestem wzruszony, że jako przedstawiciel rządu Rzeczypospolitej Polskiej mogę przekazać wam wyrazy naszej pamięci i solidarności oraz wsparcie finansowe- mówił podczas uroczystości minister Macierewicz. - Jesteśmy zaszczyceni, że Rzeczpospolita przekazała wsparcie finansowe bohaterom Radomskiego Czerwca 76 za pośrednictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przed wszystkimi kobietami i mężczyznami, którym udało nam się pomóc, chylimy czoła. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać o ich heroizmie, determinacji i umiłowaniu Polski niepodległej, Polski wolnej. Nie zapomnimy o ich niezłomności, gotowości do poświęcenia dla ojczyzny. Udzielając tego wsparcia, jednocześnie chcemy, by ich postawa była przykładem dla kolejnych pokoleń Polek i Polaków - podkreślał prezes PGZ Arkadiusz Siwko. Zaznaczył, że to wprawdzie skromna pomoc, która tylko symboliczna  rekompensuje krzywdy, cierpienia i upokorzenia, jakich robotnicy doznali ze strony komunistycznego reżimu. - Dlatego zrobimy wszystko, żeby na tym nie poprzestać i żeby bohaterowie Radomskiego Czerwca otrzymali godną rekompensatę - zadeklarował prezes PGZ. Minister Obrony Narodowej zapowiedział też, że najbliższych Radom  latach otrzyma wsparcie inwestycyjne: MON zamierza w najbliższym czasie skorzystać z możliwości, jakie oferuje Port Lotniczy Radom. - Przygotowywane są projekty, które obecnie są przedmiotem prac rządu - zdradził Antoni Macierewicz.

Z kolei prezes zapowiedział, że Polska Grupa Zbrojeniowa będzie nadal prowadziła inwestycje w Radomiu. Arkadiusz Siwko potwierdził utworzenie w mieście Centrum Innowacyjności i Nowych Technologii PGZ, a także zapowiedział budowę nowej siedziby spółki w Radomiu.

Będzie to inwestycja o wartości około 20 mln zł. Planujemy, że w nowej siedzibie zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Jeżeli uda się zrealizować nasz plan nowy budynek, w którym swoją siedzibę główną będzie miała PGZ, powstanie w Radomiu w ciągu dwóch lat – obiecał szef PGZ.

kat Fot. PGZ
Tags