• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nie będzie w tym roku „Koksownika”. Można powspominać filmowy przegląd

12 grudnia 2020

Tegoroczna edycja – a byłaby już 14. z rzędu – Zimowego Przeglądu Filmowy Koksownik nie odbędzie się. Widzowie nie obejrzą zatem zaangażowanych politycznie i społecznie kinowych obrazów, które są wyróżnikiem tej imprezy.

 

Fot. Marcin Kucewicz/Elektrownia

 

-  Repertuar był ustalony a tematem przewodnim miało być ,,Prawo, Sprawiedliwość, Wolność”. Jednak z oczywistych względów nie zaprosimy państwa do wspólnego przeżywania filmów na dużym ekranie w naszym kinie, które pozostaje zamknięta - wyjaśnia Kinga Maszczyńska z Elektrowni.

I Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik rozpoczął się 14 lat temu, w grudniu 2007 roku, projekcją filmu "Strajk" w reżyserii Volkera Schlöndorffa. Seanse odbywały się na wolnym powietrzu – pod namiotem. Niecodzienną atmosferę tworzyły śnieg, mróz a także płonące koksowniki i… gorąca herbata serwowana zmarzniętym widzom.
 
Koksownik to symbol nierozerwalnie związany z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. - Nieprzypadkowo właśnie w okolicach tej daty, zgodnie z pomysłem dyrektora Zbigniewa Belowskiego, organizujemy przegląd kina społecznie zaangażowanego. Na program składają się różne formy wypowiedzi filmowych, od klasycznych fabuł, poprzez filmy dokumentalne i animacje, aż po formy eksperymentalne. Każdej dotychczasowej edycji towarzyszył plakat zaprojektowany przez zaproszonych do współpracy artystów, m.in. Krzysztofa Mańczyńskiego, Grzegorza Rogalę, Piotra Lutyńskiego -przypomina Maszczyńska.

Najważniejsze były filmy
 
W ciągu 14 lat projekcje odbywały się w różnych miejscach: wynajętych salach kinowych, tymczasowej siedzibie przy ul. Domagalskiego, wreszcie – od 2015 roku w nowoczesnej sali kinowej. Przeglądowi towarzyszyły wystawy (Tu było kino), koncerty (Marka Bilińskiego, Wojciecha Waglewskiego), spotkania i dyskusje z twórcami (Janem Nowickim przed filmem "Niepochowany" w reżyserii Márty Mészáros czy Marcinem Dorocińskim przed filmem "Boisko Bezdomnych" w reżyserii Kasi Adamik) oraz krytykami (Krzysztofem Teodorem Teoplitzem, Magdą Sandecką).
 
Najważniejsze jednak były filmy. Wśród ponad setki tytułów znalazły się obrazy o tematyce społecznej, niejednokrotnie trudne w odbiorze, kontrowersyjne, poruszające prawa człowieka, ukazujące wpływ polityki na losy społeczeństw i jednostki ludzkiej w dobie zachodzących zmian i sytuacji we współczesnym świecie.

Na stronie: www.mcswelektrownia są do obejrzenia zdjęcia Marcina Kucewicza z poprzednich edycji przeglądu.
 

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *