• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowy wariant oszustw „na wnuczka”. Pieniądze od seniorów odbierali kurierzy

3 października 2016

Oszuści działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” zaczęli wykorzystywać do swej przestępczej działalności także internet. Funkcjonariusze z KWP w Radomiu zatrzymali 20- i 33-latka, seniorów. Mężczyźni trafili już na trzy miesiące do aresztu.

 

 

 

policjaJak ustalili mundurowi, proceder miał swój początek na jednym z portali ogłoszeniowych. – To na nim pojawiły się ogłoszenia zachęcające młodych mężczyzn do pracy w charakterze kurierów. Zleceniodawca oferował dzienne zarobki w wysokości 250 zł oraz zwrot kosztów za zużyte paliwo oraz opłacenie hotelu. Praca mężczyzn miała polegać na odbieraniu pieniędzy od starszych osób na trenie całego kraju, a następnie przekazywaniu ich innym osobom – opisuje Rafał jeżak z zespolu prasowego KWP w Radomiu.

W lipcu policjanci z wydziałów: kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego KWP w Radomiu zatrzymali do sprawy pierwsze osoby. Byli to trzej dwudziestolatkowie z Oświęcimia i Czaplinka. – Według szacunków mężczyznom udało się oszukać w ten sposób co najmniej 30 osób, a usiłowali drugie tyle. Później w ręce policjantów wpadł 19-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. Jak wstępnie ustalono, ma na koncie trzy oszustwa na kwotę kilkudziesięciu tysięcy zł. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany – wyjaśnia Jeżak.

Pracujący cały czas mazowieccy policjanci oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce ustalili kolejnych podejrzanych. – Tym razem mundurowi zatrzymali dwóch kolejnych mężczyzn: 20-latka z województwa śląskiego, którego rola polegała na odbieraniu pieniędzy od osób starszych oraz 33-latka z województwa lubuskiego, który pełnił rolę kuriera i przekazywał pieniądze innym. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 100 tys. zł.

Obecnie trwają m.in. ustalenia, to publikował ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym i kto dzwonił do osób starszych podając się za członków ich rodzin. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie.

Policja nadal apeluje, by nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. – Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! – przypomina Rafał Jeżak.

kat

 

 

 

 

 

Tags

Dodaj komentarz