Od lipca obowiązkowa segregacja odpadów. Kto nie przestrzega, zapłaci więcej

24 czerwca 2020

Od lipca wszyscy musimy segregować odpady. Jeśli tego nie będziemy robić, czeka nas dwukrotnie wyższa niż teraz opłata. Mieszkańcy bloków muszą poczuć współodpowiedzialność za swoich sąsiadów. Jak na zachodzie Europy.

 
Wiceprezydent Zawodnik: Segregujmy tak, jak robią to na zachodzie Europy

Wiceprezydent Zawodnik: Segregujmy tak, jak robią to na zachodzie Europy

  - Do tej pory mieliśmy możliwość decydowania: prowadzimy selekcję, czy nie chcemy tego robić, ale wtedy płacimy wyższą cenę za wywóz odpadów komunalnych. Dzisiaj takiego wyboru nie ma. Zgodnie z przepisami ustawowymi wszyscy Polacy mają śmieci segregować, a my ten obowiązek wprowadzamy od 1 lipca - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Przypomina, że temu, kto nie będzie segregował odpadów, zostanie naliczona zwiększona opłata. W związku z przepisami ustawy gmina miała możliwość wyboru tej stawki: od dwukrotności do nawet czterokrotności opłaty podstawowej. - Zdecydowaliśmy, że w pierwszym roku funkcjonowania tego systemu mieszkańcy będą ponosić opłatę za niesegregowanie w minimalnej wysokości, czyli dwukrotności podstawowej opłaty - wyjaśnia wiceprezydent. Jednocześnie deklaruje, że w pierwszej kolejności gmina będzie edukować. - Jeśli np. w zabudowie wielorodzinnej będą pojawiały się odpady źle posegregowane, najpierw będziemy zwracać uwagę. Ale jeżeli taka sytuacja będzie się powtarzała, jako miasto będziemy zobowiązani naliczyć opłatę zwiększoną - zapowiada Jerzy Zawodnik. Wiceprezydent zdaje sobie sprawę, ze w zabudowie wielorodzinnej będzie obowiązywał rodzaj współodpowiedzialności mieszkańców. - Dlatego apelujemy przede wszystkim do mieszkańców bloków, żeby zwracali uwagę także na to, jak śmieci wyrzucają ich sąsiedzi. Ta współodpowiedzialność może na początku bulwersować, ale takie rozwiązania są wprowadzone w krajach Europy zachodniej - zaznacza wiceprezydent podkreślając, jak dużo uwagi przywiązuje się do segregacji odpadów na Zachodzie. - Chcemy, aby i w naszym kraju, i w naszym mieście było tak samo - dodaje Zawodnik. Nowe deklaracje W związku z nowymi przepisami, właściciele nieruchomości, którzy dotychczas tego nie robili, będą musieli złożyć nowe deklaracje i określić nową opłatę obliczoną z zastosowaniem stawek dla odpadów zbieranych selektywnie. Formularz deklaracji dostępny jest tutaj. Deklaracje można przesłać pocztą lub składać elektronicznie za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (www.bip.radom.pl) lub na stronie www.ibom.radom.pl (Internetowe Biuro Mieszkańca) w zakładce "składanie wniosku online" oraz w formie papierowej w urnie udostępnionej w holu urzędu miejskiego przy wejściu od ul. Żeromskiego 53. Przypomnijmy: od 1 lipca 2020 r. właścicieli nieruchomości jednorodzinnych będą obowiązywać nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które wyniosą:

Powierzchnia lokalu jaką zajmuje gospodarstwo

Stawka opłaty dla jednoosobowego gospodarstwa domowego

Stawka opłat dla wieloosobowego gospodarstwa domowego

do 30 m2

11 zł

17 zł

od 30,01 m2do 70,00 m2

13 zł

27 zł

powyżej 70,01 m2

17 zł

37 zł

Jednocześnie, od 1 lipca właściciele nieruchomości jednorodzinnych będą mogli korzystać ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 3 zł od gospodarstwa domowego, pod warunkiem wyposażenia nieruchomości w kompostownik i kompostowania w nim powstających w gospodarstwie domowym bioodpadów. Sposób wnoszenia opłat nie ulegnie zmianie – należy je uiszczać na wskazany indywidualny numer konta bankowego utworzony odrębnie dla każdej nieruchomości w terminie do 10 dnia kolejnego miesiąca, w grudniu do 30 dnia tego miesiąca. Szczegółowe informacje na temat gospodarki odpadami, w tym także zasad selektywnego ich gromadzenia są dostępne tutaj bdb, kat Fot. Łukasz Wójcik/UM Radom  
Tags