Operacja „Barbossa” przeciwko pedofilom. Wśród zatrzymanych mieszkaniec regionu radomskiego

16 marca 2023

Mieszkaniec regionu radomskiego zatrzymany przez policję za przestępstwa o podłożu seksualnym z udziałem dzieci. Policjanci w czasie ogólnopolskiej akcji „Barbossa” prowadzonej wspólnie z Europolem, Prokuraturą Krajową oraz organizacją National Center for Missing & Exploited Children znaleźli u niego około 1700 zdjęć pornograficznych.

 

fot. CBZC Policji

 

Jak informują Prokuratura Krajowa i policja, w minionym tygodniu operację „Barbossa” wymierzoną w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym przeprowadziło 327 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ze wszystkich komórek terenowych, wspieranych przez mundurowych z komend wojewódzkich, w tym z samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego w Rzeszowie, a także miejskich i powiatowych z całego kraju. W efekcie podjętych czynności zatrzymano 49 osób, w wieku od 19 do 70 lat, przeprowadzono 87 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono łącznie ponad 720 cyfrowych nośników, zawierających po wstępnych badaniach ponad 170 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich. Z ustaleń śledczych wynika, że rozpowszechnianie materiałów odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów.

Podejrzani usłyszeli zarzuty karne o czyny z art. 202 § 3 Kodeksu karnego, tj. posiadanie i rozpowszechnianie treści o charakterze pedofilskim. W 21 przypadkach sądy zdecydowały o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztów. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 641 tys. zł.

Wśród tymczasowo aresztowanych są m.in. mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka.

Wśród wszystkich zatrzymanych osób, czterech podejrzanych w przeszłości usłyszało już zarzuty karne rozpowszechnia lub posiadania materiałów o charakterze pedofilskim.

kat

 

 

Tags