• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Oryginalna instalacja zdobi plac przed Elektrownią. Nawiązuje do „lasek Edypa”

9 listopada 2020

Rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego „Oedipus Rex” stanęła na placu przed Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. To stalowa instalacja, która została zrealizowana 10 lat temu podczas pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

   

Instalacja przypomina wyrastające z ziemi drzewo, którego pień i gałęzie mają formę różnej wielkości lasek. Nawiązuje ona do „lasek Edypa” – motywu, który często pojawia się w twórczości Bednarskiego. Rzeźba ma 4,4 m wysokości i jest podświetlana, co sprawia, że efektownie wygląda po zmroku.

Krzysztof M. Bednarski urodził się w 1953 roku w Krakowie. Rzeźbiarz, akcjoner, twórca obiektów, instalacji i filmów video, plakacista. W latach 1973-1978 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Jerzego Jarnuszkiewicza, Oscara Hansena i Grzegorza Kowalskiego. Mieszka i tworzy w Rzymie i Warszawie. Jest laureatem prestiżowych wyróżnień, m. in. stypendium włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (1988-1989), nagrody-stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wkład w promocję sztuki polskiej za granicą (1998), Nagrody im. Katarzyny Kobro (2004), Nagrody Artystycznej Kwartalnika "Exit" (2005) oraz Złotej Sowy Polonii (Wiedeń, 2012).

W 2011 roku Bednarskiego odznaczono Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem pomników nagrobnych m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Krauzego oraz Tomasza Stańki.

kat

Fot,. MCSW Elektrownia

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *