Parking Park & Ride na Południu gotowy. Można z niego korzystać bezpłatnie

4 lipca 2021

Na osiedlu Południe można już korzystać z parking typu Park & Ride (parkuj i jedź). Ogrodzony plac przy ulicy Sycyńskiej ma służyć m.in. mieszkańcom z południowych okolic Radomia, które będą chciały zostawiać tam samochody i podróżować dalej komunikacją miejską. W przyszłości w tej okolicy ma zostać utworzony nowy przystanek kolejowy.

 

 

Parking powstał przy ul. Sycyńskiej przy drodze dojazdowej do bloków nr 35 i 37. Dawniej były w tym rejonie jedynie nieużytki. Od niedawna są one stopniowo zagospodarowywane.

Parking ma powierzchnię 0,42 ha i jest na nim 167 miejsc postojowych, w tym siedem zarezerwowanych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano również siedem stojaków rowerowych. Parking nie jest betonową pustynią, gdyż wykonawca inwestycji posadził aż 87 nowych drzew oraz 390 krzewów. Całość oświetla sześć latarń, na których zainstalowano łącznie 12 opraw LED-owych (są po dwie na każdym słupie). Nawierzchnię większości miejsc postojowych stanowią płyty eko (betonowe kraty), co ułatwia odpływ wody do ziemi.

Nowy plac postojowy został ogrodzony. Na wjeździe oraz wyjeździe (kierunki ruchu są oddzielone) stanęły automaty parkingowe z kolumnami wjazdowymi i wyjazdowymi. Kierowca samochodu, który chce wjechać musi zatem okazać Radomską Kartę Miejską lub pobrać bezpłatny bilet dostępu, umożliwiający podniesienie szlabanu wjazdowego. Identycznie należy postąpić przy bramce wyjazdowej z tego placu.

Parking na Południu został wybudowany w ramach tzw. projektu multimodalnego i kosztował około 811 tys. zł.

Obecnie od nowego parkingu Park & Ride do pętli autobusowej na Południu jest około 250 m., jednak docelowo planowana jest nowa pętla końcowa w bezpośrednim sąsiedztwie placu postojowego. Parking ma bowiem służyć nie tylko osobom przesiadającym się do komunikacji miejskiej lecz również zamierzającym udawać się w dalszą podróż pociągiem. Kolej przy rozwidleniu torów na wysokości ulicy Krynickiej planuje utworzenie nowego przystanku Radom Południowy. Przy ulicy Sycyńskiej będzie wówczas kompleksowy węzeł przesiadkowy. Dopóki jednak nie będą znane szczegóły tej inwestycji ze strony kolei, niemożliwe jest zaprojektowanie chociażby dojść od strony osiedla. Również kształt przyszłej pętli końcowej będzie ustalany w późniejszym terminie (pisaliśmy o tym na naszej stronie w marcu).

Źródło: MZDiK Radom

 

Tags