„Piąty element” i Cezariusz Gadzina. Na koncert zaprasza Radomska Orkiestra Kameralna. Mamy dla Was bilety!

18 maja 2023

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 20 maja o godz. 18 na koncert pt. „Piąty element – saksofon”. Ten niezwykły instrument zaprezentuje wybitny saksofonista Cezariusz Gadzina. W programie m.in. kompozycja artysty „Suite” na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową oraz inne autorskie utwory pochodzące z płyty „The Fifth Element”.

 

Bohaterem koncertu będzie cezary Gadzina (fot. Materiały prasowe/ROK)

 

Choć trudno sobie wyobrazić muzykę bez dźwięku saksofonu, jest to jeden z młodszych członków instrumentalnej rodziny. Jak napisał Jacek Delong tym, co zapewniło saksofonom tak wielką popularność, była ich zdolność ekspresji, niespotykanej wcześniej wśród instrumentów dętych, ich zmysłowość i emocjonalność. Dzięki temu towarzyszy on zarówno muzyce klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej.

Cezariusz Gadzina to jeden z najbardziej wszechstronnych europejskich saksofonistów, zdobywca międzynarodowych nagród, twórca wielu projektów muzycznych, m.in. The European Saxophone Ensemble, który nosi zaszczytny tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia.

Cezariusz Gadzina występował na wielu festiwalach muzycznych na pięciu kontynentach. Jego grą zachwycali się premierzy wielu państw, jak również Król Belgii Albert II oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Jego gra była inspiracją dla wielu kompozytorów, którzy napisali wiele utworów specjalnie zadedykowanych Cezariuszowi Gadzinie. Jego nagrania można znaleźć w archiwach wielu rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych jak również na płytach wydanych przez wiele producentów.

Podczas koncertu usłyszymy autorską kompozycję Cezariusza Gadziny - „Suite” na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową oraz inne autorskie utwory pochodzące z płyty „The Fifth Element”.

„Piąty element” w postaci saksofonu tworzy nową przestrzeń muzyczną, w której jazz inspirowany muzyką folkową uzyskuje nowe, zjawiskowe odsłony. Pikanterii dodaje muzyce odrobina eksperymentu. „Piąty element” jest wydarzeniem artystycznym, które trzeba odkryć. Dodatkowy „piąty element”, w postaci saksofonu, nadaje muzyce wyjątkowego brzmienia. Piękny dźwięk, doskonała technika, swoboda i fantazja saksofonisty czynią muzykę jeszcze bardziej atrakcyjną. Do tego wszystkiego program jest zróżnicowany, kompozycje Gadziny interesujące, przeplatane bardzo krótkimi, jedno, dwuminutowymi swobodnymi utworami free, ale każdy z jakimś wiodącym pomysłem.

Bilety w cenie 22, 20, 18 i 16 zł dostępne w kasie ROK oraz przez internet na stronie www.rok.art.pl

Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia. Szczegóły w Darmowych wejściówkach.

 

Tags