Reklama
Reklama

„Piękno hebrajskich rękopisów”. Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na niedzielne warsztaty

2 lutego 2024

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza w niedzielę, 4 lutego o godz.12 na warsztaty „Piękno hebrajskich rękopisów”. Mają one związek z ekspozycją „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia”, którą aktualnie można oglądać w gmachu przy ul. Rynek 11. Koszt 15 zł.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radom

 

Autorka zajmuje się sztuką żydowską. Początkowo – wraz z mężem Stanisławem - jeździła po Polsce fotografując ocalałe zabytki żydowskie i rejestrując płaskorzeźby nagrobne techniką frotażu. Owocem tej pracy oraz studiów nad motywami symbolicznymi w sztuce żydowskiej były albumy fotograficzne: "Czas kamieni" (1982) oraz "A Tribe of Stones" (1993), a także wystawy, odczyty i warsztaty m.in. w Polsce, USA, Izraelu. Badając mowę symboli, poznała różne obszary sztuki żydowskiej, w tym dawną wycinankę.
Wycinanki tworzy od ponad 20 lat. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy (tablice na wschodnią ścianę), są bliskie tradycyjnej formie, inne – jak cykle „Tatry i Psalmy”, „Płonące” czy „Dybuk” – są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Łączy też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią, a w cyklu „Oto pokolenia” – z odbitkami z reliefów nagrobnych. Hebrajskie teksty kaligrafuje bądź wycina. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar micwy i bat micwy oraz ślubów, są też eksponowane w synagogach i muzeach.

Jako edukatorka prowadzi wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce oraz warsztaty, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Indywidualne wystawy jej wycinanek odbyły się m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie (w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej), w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, a ostatnio w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jej prace znajdują się w synagogach, muzeach i zbiorach prywatnych.

Wystawa wycinanek „Płonące” jest uzupełniona o relikty kultury materialnej związane z kultem synagogalnym, pochodzące z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycji towarzyszą także filmy o zagładzie radomskich Żydów oraz tablice opisujące dzieje radomskiej społeczności żydowskiej.

Ilość miejsc na warsztatach ograniczona. Zainteresowani udziałem powinni wcześniej się zapisać pod adresem: m.turczyk@muzeum.edu.pl (tel. 48 36 256 94). Koszt 15 zł.

Tags