• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Po sobotniej bijatyce na deptaku. Sprawę wyjaśnia policja, magistrat, minister Błaszczak chce kontroli

26 czerwca 2017

Trwa wyjaśnianie okoliczności sobotniego zajścia na ul. Żeromskiego, tuż przed manifestacją KOD-u. Sprawą zajmuje się wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu miejskiego, policja analizuje nagrania i identyfikuje uczestników bójki. Przesłuchuje też świadków.

 

Do użycia przemocy doszło jeszcze przed wiecem KOD-u

Do użycia przemocy doszło jeszcze przed wiecem KOD-u

 

– Nie może być tak, aby dialog, spór polityczny przeradzał się w bójkę, zachowania agresywne. Nie ma na to zgody, aby dochodziło do tego w naszym mieście – komentuje sobotnie zajścia z udziałem Młodzieży Wszechpolskiej prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Jeszcze wczoraj prezydent wezwał do siebie komendanta Straży Miejskiej i zlecił analizę zachowań podległych mu służb. – I mam nadzieję, że taka sama analiza jest prowadzona przez radomską policję – mówi Witkowski. Zaznacza, że nie ma informacji, by którakolwiek z manifestacji – czy to KOD-u, czy Młodzieży Wszechpolskiej została zgłoszona nieprawidłowo. – Z informacji, jakie wczoraj uzyskałem wynika, że zostały zgłoszone w sposób prawidłowy, ale te dokumenty będą jeszcze przeze mnie i przez podległe mi służby analizowane – zaznacza Radosław Witkowski.

Policja identyfikuje uczestników

Radomska policja na swojej stronie internetowej zapewnia, że „trwają intensywne czynności wszczęte z urzędu przez radomskich policjantów po sobotnich zajściach, do jakich doszło na terenie miasta. Zgromadzone dotychczas materiały procesowe zostały dziś rano przekazane do Prokuratury Rejonowej Radom Wschód, celem oceny prawno – karnej”.

Z komunikatu wynika również, że nadal trwa analiza licznych nagrań, które zarejestrowały przebieg zdarzeń oraz ustalanie i przesłuchiwanie świadków. Policja ma już pierwsze ustalenia związane z identyfikacją uczestników zajść.

Materiały zebrane dotąd przez funkcjonariuszy trafiły do Prokuratury Rejonowej Radom Wschód, a komendant wojewódzki policji w Radomiu polecił komendantowi miejskiemu „przeanalizowanie sposobu zabezpieczenia przez policję, jak i przez organizatorów zgłoszonych na dzień 24 czerwca br. zgromadzeń”.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział dzisiaj rano w radiowej „Jedynce”, że polecił komendantowi głównemu policji, by zarządził wewnętrzną kontrolę w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu.

Przypomnijmy, do szarpaniny pomiędzy uczestnikami wiecu KOD-u, a Młodzieżą Wszechpolską doszło jeszcze przed rozpoczęciem manifestacji, kiedy na deptaku pojawiła się grupa młodych ludzi w czarnych koszulkach (ich zgromadzenie powinno skończyć się o godz. 13, tuż po tym jak składali wiaty pod pomnikiem Radomskiego Czerwca 76). Jak wynika z wielu nagrań, członkowie MW okrzykami („Raz sierpem, raz młotem…) prowokowali KOD-owców, a ci odpowiadali im gwizdami. Mężczyzna w kamizelce z napisem „KOD” i megafonem został przewrócony kopniakiem na ziemię i poturbowany przez młodego człowieka w czarnej koszulce z napisem „Młodzież Wszechpolska”.

bdb

 

Tags

Dodaj komentarz