• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Policja ostrzega. Oszuści podszywają się pod kurierów i wyłudzają pieniądze

12 stycznia 2020

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.

 

oszust

 

– Tym samym wyłudzają pieniądze z konta bankowego. Kilka dni temu mężczyzna z powiatu kozienickiego dostał SMS-a z prośbą o taką właśnie dopłatę w wysokości 0,87 zł. Gdy kliknął w podany w wiadomości link i zrobił przelew na „brakującą sumę”, z jego konta zamiast 0,87zł, zniknęło kilka tysięcy złotych! – informuj asp. Ilona Tarczyńska z KPP w Kozienicach. Podkreśla, że zazwyczaj kwota, jaką „należy” wpłacić, jest bardzo niska – w granicach 1 zł a link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. – Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza, jeśli oczekuje akurat na przesyłkę – tłumaczy asp. Tarczyńska.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. – Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy – ostrzega asp. Tarczyńska.

kat

 

Tags

Dodaj komentarz