Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Powiat radomski kwateruje, karmi, wozi, radzi

7 marca 2022

Od 26 lutego do dzisiaj do południa Powiatowe Centrum Koordynacji działające przy Starostwie Powiatowym w Radomiu znalazło dach nad głową dla blisko 200 Ukraińców. Tylko dzisiaj do godz. 11 zakwaterowało już 15 kolejnych. Uchodźcy otrzymują tu także inną pomoc.

 

W starostwie działa Powiatowe Centrum Koordynacji

 

W bazie lokali prowadzonej przez PCK jest 680 wolnych miejsc - to ponad 190 adresów w Radomiu i powiecie radomskim. - Możemy też liczyć na pomoc 24 kierowców z autami. Od początku wojny wykonali oni 10 kursów na polsko-ukraińską  granicę. Przywieźli co najmniej kilkadziesiąt  uchodźców. Zawieźli na Ukrainę blisko tonę darów o wartości 50 tys. zł. Nasze dary dotarły m.in. do szpitali w Berdyczowie i we Lwowie - wymienia Marcin Genca, rzecznik starosty radomskiego.

- W każdej gminie powinien już funkcjonować punkt informacyjny dla uchodźców. Wszyscy, którzy zostali do nas skierowani, otrzymali od nas zakwaterowanie, pomoc socjalną, pomoc psychologiczną - dodaje Bernadetta Nędzi, kierująca wydziałem zarządzania kryzysowego w starostwie.

Powiat reaguje

Starosta radomski Waldemar Trelka zapewnia, że powiat reaguje na sytuację "stosownie do wyzwań, do potrzeb i do obowiązków". - Jakie nakłada na nas i ustawa, i to co się dzieje w okół - mówi starosta. Podkreśla, że powołane w starostwie PCK, to ciało, które wprawdzie nie jest sformalizowane i skodyfikowane. - Składa się z kilkudziesięciu osób, które dysponują bazą danych. Natomiast w 13 gminach powiatu działają koordynatorzy gminni, wskazanych przez wójtów i burmistrzów. Zależy nam, aby pomoc dla Ukraińców nie była przede wszystkim zmarnowana i tak rzeczywiście jest - podkreśla Waldemar Trelka.

Będzie więcej miejsc

Starostwo rozmawia z właścicielami bazy hotelowej powyżej 30 miejsc i podpisze z nimi stosowne umowy. - One wynikają z porozumienia z wojewodą. Mamy prawo podpisywać takie umowy. Ci przedsiębiorcy będą mieli zwracane koszty - do 120 zł za osobę - wyjaśnia starosta Trelka. Przypomina też, że każdy samorząd ma zabezpieczyć w swoim budżecie rezerwę celową, kryzysową na czas "jak w tej chwili". - Samorządy czekają też na uchwalenie specjalnej ustawy, która pozwoli im na większą elastyczność. W projekcie jest mowa o tym, że będzie obowiązywać z datą wsteczną od 24 lutego. Mówi się też o wsparciu finansowym dla rodzin, które przyjęły uchodźców - tłumaczy starosta radomski.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags