• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Powiat powołał własną instytucję kultury. Będzie się mieścić w Iłży

29 listopada 2020

W regionie powstanie nowa placówka kultury. Będzie to Powiatowy Instytut Kultury, który swą siedzibę będzie mieć w Iłży. W jego skład wejdzie biblioteka, centrum konferencyjne oraz inkubator organizacji pozarządowych.

 

Tu będzie się mieścić PIK (fot. murator)

 

Uchwałę powołującą PIK podjęli na ostatniej sesji radni powiatu radomskiego. - Powołanie własnej instytucji kultury stało się koniecznością wobec upływu okresu obowiązywania porozumienia zawartego z z miastem Radom, w ramach którego do końca 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna wykonywała ustawowe zadania powiatu w zakresie prowadzenia biblioteki. Zadania te przejmie powoływany właśnie instytut, który oprócz tego ma prowadzić działalność kulturalną, a także pozyskiwać fundusze na różnego rodzaju projekty – wyjaśnia Waldemar Trelka, starosta radomski.

Siedzibą instytutu będzie budynek dawnej bursy szkolnej przy ulicy Jakubowskiego w Iłży, którego pomieszczenia bez większych modyfikacji mogą zostać wykorzystane nie tylko na potrzeby biblioteki, ale umożliwiają również prowadzenie działalności kulturalnej, wystawienniczej, czy szkoleniowej.

Pieniądze zostają w powiecie

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, finansowanie instytutu ma opierać się na środkach, które były dotychczas przekazywane miastu Radom z budżetu powiatu, czyli około 160 tys. zł rocznie. Dodatkowym źródłem dochodów jednostki ma być wynajem pomieszczeń w jego iłżeckiej siedzibie. Już teraz mają tam swoje biura m.in. firmy wykonawców budowy obwodnicy Iłży, ale są jeszcze wolne powierzchnie do wykorzystania na różne cele.

- Dotychczas, właśnie z uwagi na brak własnej instytucji kultury, powiat radomski zlecał na zewnątrz zadania z tego zakresu. Wiele inicjatyw, projektów czy wydarzeń realizowały zwykle gminne ośrodki kultury, co wiązało się z dodatkowym finansowaniem tych przedsięwzięć. Uznaliśmy jednak, że pieniądze z naszego budżetu mogą być jeszcze lepiej wykorzystane, jeśli trafią do instytucji powiatu – wyjaśnia starosta radomski.

Instytutem, który stanie się samodzielną jednostką organizacyjną, będzie początkowo zarządzał pełnomocnik, wyznaczony przez zarząd powiatu. Po zakończeniu fazy organizacyjnej, powiat może ogłosić otwarty konkurs na dyrektora placówki.

kat, bdb

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *