• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Powstał filmowy tryptyk „Radomianie dla Niepodległej”. Premiera w piątek

21 marca 2019

„Radomianie dla Niepodległej” to tytuł projektu filmowo-edukacyjnego, którego premiera odbędzie się w piątek, 22 marca, o godz. 17 w Domu Kultury Idalin przy ul. Bluszczowej. Zrealizowany został z myślą o uczniach i nauczycielach.

 

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

 

Na tryptyk filmowy składają się fabularyzowane dokumenty opowiadające o udziale radomian w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1914–1921.

Część 1 – „Od Wielkiej Wojny do Republiki Radomskiej” – przedstawia realia społeczne i polityczne miasta pod zaborem rosyjskim oraz zaangażowanie radomian w działalność niepodległościową podczas I wojny światowej. Ukazuje złożone problemy podziałów politycznych i co za tym idzie poparcie radomian dla różnych koncepcji dążenia do niepodległości Polski. Przełożyło się to na udział w walkach po przeciwnych stronach frontów wielkiej wojny. Część pierwszą kończą wydarzenia dotyczące przejęcia władzy w mieście z rąk austriackiego okupanta za sprawą akcji zbrojnej radomskich struktur Polskiej Organizacji Wojskowej.

Część 2 – „Na pomoc Orlętom” – ukazuje historię formowania w Radomiu pierwszych oddziałów Wojska Polskiego a przede wszystkim tzw. Kombinowanego Batalionu Radomskiego, który w grudniu 1918 roku wysłany został na pomoc Orlętom, toczącym walki z Ukraińcami o Polski Lwów. Film przypomina sylwetki zapomnianych bohaterów tamtych zmagań, którzy spoczywają w panteonie Bohaterskich Obrońców Lwowa i Polskich kresów Wschodnich na cmentarzu Orląt we Lwowie.

Część 3 – „W bojach o niepodległość i granice” – przedstawia udział radomian w walkach z nawałą bolszewicką w 1920 roku. Ukazuje wysiłek miasta i jego mieszkańców w pomoc dla wojska oraz formowanych tu jednostek piechoty, kawalerii i artylerii. W filmie zaprezentowane zostały jednostki w których służyli radomianie oraz postacie młodych ochotników w tym radomskich harcerzy.

Tryptyk „Radomianie dla Niepodległej” będzie przeznaczony dla młodzieży jako materiał dydaktyczny. Podczas pokazu filmów, każda z części tryptyku poprzedzona będzie krótką dyskusją z udziałem historyków.

Filmy powstały dzięki finansowaniu miasta. Scenariusz i reżyseria: Przemysław Bednarczyk. Zdjęcia i montaż: Wojciech Pronin. Produkcja: Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „VIS”- Bartosz Bednarczyk.

Źródło: UM Radom

Tags

Dodaj komentarz