• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski 2019. Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów

23 czerwca 2019

„Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” to projekt zainicjowany przez mieszkańców Radomia pochodzących z północno-wschodniej części miasta. Zostanie zorganizowanych sześć wydarzeń artystycznych i kulinarnych poświęconych prezentacji oryginalnej kultury wybranych krajów oraz unikalnych regionów Polski.

 

 

mini_images

 

 

Zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego projekt „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów” ma na celu ożywienie życia kulturalnego miasta poprzez organizację wydarzeń poświęconych regionom etnograficznym Polski i kulturze innych krajów. Podczas konsultacji społecznych głos na projekt oddało aż 1503 mieszkańców, co dowodzi szerokiego zainteresowania wydarzeniem.

Część wydarzeń zostanie przeprowadzonych podczas największej imprezy filmowej w Radomiu – 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, w której uczestniczy co roku liczne grono gości zagranicznych, prezentujących dorobek kultury swoich krajów.

– Włączenie części wydarzeń zaplanowanych w projekcie realizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego do programu festiwalu przyniesie szereg korzyści. Udział w imprezie potwierdzili już liczni goście zagraniczni, których obecność w Radomiu pozwoli na rzeczywiste zetknięcie się z przedstawicielami innych kultur, w tym mieszkańców partnerskiego miasta Radomia w Niemczech, Magdeburga – przekonuje Karolina Adamczyk, dyrektor Kameralnego Lata. – Ponadto, dzięki takim projektom, największa impreza filmowa w mieście ma szansę bezpośrednio zaangażować mieszkańców w planowanie programu i lepiej dopasować się do ich oczekiwań.

Zaplanowano sześć dni tematycznych, podczas których odbędą się happeningi kulinarne, prezentacje multimedialne, warsztaty, spotkania z gośćmi, koncerty i projekcje filmowe. Przewidziano także atrakcje i konkursy dla dzieci. Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy Radomia będą mogli poczuć atmosferę kultury włoskiej, niemieckiej, japońskiej i amerykańskiej, bez konieczności wyruszania w daleką podróż.

Znane są już terminy czterech pierwszych wydarzeń, które odbędą się w przestrzeniach Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr”:

  • Sobota, 6 lipca – „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Włochy”
  • Niedziela, 7 lipca –  „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: USA”
  • Piątek, 12 lipca – „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Japonia”
  • Sobota, 13 lipca –  „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Niemcy”

Kolejne dwa wydarzenia odbędą się w sierpniu 2019 r. i zaprezentują dwa unikalne regiony etnograficzne: kurpiowski i warmińsko-mazurski. – Cieszy mnie fakt, że dziedzictwo kultury stało się tematem oddolnej inicjatywy, która zaciekawiła mieszkańców. Dołożymy starań, aby zaprezentować atrakcyjność i wielowymiarowość kultury Polski – zapowiada Waldemar Czechowski, prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce, współorganizatora projektu.

kat

Tags

Dodaj komentarz