• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Budżet Obywatelski 2019. Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów

23 czerwca 2019

„Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” to projekt zainicjowany przez mieszkańców Radomia pochodzących z północno-wschodniej części miasta. Zostanie zorganizowanych sześć wydarzeń artystycznych i kulinarnych poświęconych prezentacji oryginalnej kultury wybranych krajów oraz unikalnych regionów Polski.

    mini_images     Zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego projekt "Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów" ma na celu ożywienie życia kulturalnego miasta poprzez organizację wydarzeń poświęconych regionom etnograficznym Polski i kulturze innych krajów. Podczas konsultacji społecznych głos na projekt oddało aż 1503 mieszkańców, co dowodzi szerokiego zainteresowania wydarzeniem. Część wydarzeń zostanie przeprowadzonych podczas największej imprezy filmowej w Radomiu - 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, w której uczestniczy co roku liczne grono gości zagranicznych, prezentujących dorobek kultury swoich krajów. - Włączenie części wydarzeń zaplanowanych w projekcie realizowanym w ramach Budżetu Obywatelskiego do programu festiwalu przyniesie szereg korzyści. Udział w imprezie potwierdzili już liczni goście zagraniczni, których obecność w Radomiu pozwoli na rzeczywiste zetknięcie się z przedstawicielami innych kultur, w tym mieszkańców partnerskiego miasta Radomia w Niemczech, Magdeburga - przekonuje Karolina Adamczyk, dyrektor Kameralnego Lata. - Ponadto, dzięki takim projektom, największa impreza filmowa w mieście ma szansę bezpośrednio zaangażować mieszkańców w planowanie programu i lepiej dopasować się do ich oczekiwań. Zaplanowano sześć dni tematycznych, podczas których odbędą się happeningi kulinarne, prezentacje multimedialne, warsztaty, spotkania z gośćmi, koncerty i projekcje filmowe. Przewidziano także atrakcje i konkursy dla dzieci. Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy Radomia będą mogli poczuć atmosferę kultury włoskiej, niemieckiej, japońskiej i amerykańskiej, bez konieczności wyruszania w daleką podróż. Znane są już terminy czterech pierwszych wydarzeń, które odbędą się w przestrzeniach Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr":
  • Sobota, 6 lipca - „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Włochy”
  • Niedziela, 7 lipca -  „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: USA”
  • Piątek, 12 lipca - „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Japonia”
  • Sobota, 13 lipca -  „Radomski Kalejdoskop Kulturowy: Niemcy”
Kolejne dwa wydarzenia odbędą się w sierpniu 2019 r. i zaprezentują dwa unikalne regiony etnograficzne: kurpiowski i warmińsko-mazurski. - Cieszy mnie fakt, że dziedzictwo kultury stało się tematem oddolnej inicjatywy, która zaciekawiła mieszkańców. Dołożymy starań, aby zaprezentować atrakcyjność i wielowymiarowość kultury Polski – zapowiada Waldemar Czechowski, prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce, współorganizatora projektu. kat
Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *