Prawie 16 tys. pacjentów rocznie, 40 karetek dziennie. SOR przy Kopernika czeka na rozbudowę

1 czerwca 2023

Znacznie zwiększyły się szanse na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w RSS, a dokładniej pozyskania pieniędzy na ten cel. Minister funduszy i polityki regionalnej poinformował władze miasta, że pozytywnie zaopiniował wniosek o przyznanie środków.

 

SOR potrzebuje pilnej rozbudowy

 

Dobrą wiadomość przekazała w mediach społecznościowych Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent odpowiedzialna za ochronę zdrowia. "Nie ustajemy w wysiłkach by pozyskać pieniądze z rezerwy budżetu państwa na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Starania prowadzimy od zeszłego roku. Dziś wydaje się, że jesteśmy o krok bliżej sukcesu" - napisała. 

Podczas  ostatniej sesji rady miejskiej wiceprezydent Michalska-Wilk poinformowała radnych, że jest po spotkaniu z Grzegorzem Pudą, ministrem funduszy i polityki regionalnej. To do kierowanego przez niego resortu miasto złożyło wniosek o przyznanie 35 mln zł. "To pokłosie mojego zeszłotygodniowego spotkania w ministerstwie, na którym rozmawialiśmy o tym jak potrzebna i ważna to inwestycja dla naszego miasta. Bardzo się cieszę, że argumenty, które przedstawiłam przekonały Pana Ministra. Mam nadzieję, że to ostateczne rozstrzygniecie będzie również pozytywne dla radomskiego szpitala" - czytamy we wpisie wiceprezydent. Jednocześnie Michalska-Wilk podziękowała posłance Annie Kwiecień (PiS) "za rozmowy, zrozumienie i zaangażowanie przy tym projekcie".

To 40 karetek dziennie

O potrzebie rozbudowy SOR w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym mówi się od  dawna, ale miasto nie jest wstanie zrealizować tak dużej inwestycji z własnego budżetu. Stąd starania o zewnętrzne wsparcie projektu.

Jak podaje Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, SOR przy ul. Kopernika w Radomiu jest najbardziej obciążonym tego rodzaju oddziałem w Polsce. Rocznie przyjmuje prawie 16 tys. pacjentów, co oznacza, że dziennie przyjeżdża tu 40 karetek. Ponadto jest za mały, wymaga również lepszego wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.

RSS ma już projektem i kosztorys budowy przyszłego SOR-u, warty 44 mln zł.

bdb

 

Tags